Praha obnoví činnost Podnikatelského a inovačního centra. Jeho oficiálním provozovatelem se stane Pražský inovační institut

Praha obnoví činnost Podnikatelského a inovačního centra. Jeho oficiálním provozovatelem se stane Pražský inovační institut

Novým provozovatelem Podnikatelského a inovačního centra hl. m. Prahy (PIC) se od dnešního dne stane Pražský inovační institut (Pii). Město uzavřelo s Pii smlouvu o zajištění provozu. Pii bude mimo jiné podporovat začínající podnikatele, poskytovat poradenské služby a napomáhat přenosu inovací, znalostí z vědy a výzkumu do praxe. Do plného provozu by mělo být centrum uvedeno po uvolnění protiepidemických opatření.

„V obnově po covidu-19 musíme vsadit na inovace. Cílem je proto přitáhnout do Prahy podnikatele, kteří budou přicházet s novými chytrými řešeními, která obstojí i v evropském či světovém srovnání. Věřím, že Pražský inovační institut a Podnikatelské a inovační centrum svou činností přispějí k obnově naší ekonomiky po pandemii,“ říká primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.

Podnikatelské a inovační centrum sídlí v prostorách Škodova paláce v Jungmannově ulici v Praze. Provoz měl být sice obnoven začátkem letošního roku, kvůli pandemii koronaviru v něm ale město v lednu narychlo našlo vhodný prostor pro testování proti Covidu-19.

„To, že si Pražský inovační institut vzal pod svá křídla Podnikatelské a inovační centrum, znamená, že celá agenda bude komplexněji provázána s inovacemi a rámcem podpory podnikání Regionální inovační strategie. Pražský inovační institut poskytne Podnikatelskému a inovačnímu centru své know-how a propojení s odborníky sdruženými v mentoringovém programu DoToho!, což hlavnímu městu přinese další přidanou hodnotu,“ popisuje radní hl. m. Prahy pro sport, školství a podporu podnikání Vít Šimral.

PIC vzniklo s cílem propojovat podnikatele a inovátory, být místem pro setkávání a seznamování se s podnikatelskými příležitostmi za účelem možné spolupráce, dalšího vzdělávání, k pořádání konferencí workshopů a společenských akcí. PIC má také pomáhat investorům v rozvoji jejich podnikání a zároveň propojovat firmy s veřejnou a akademickou sférou. Dále má ambice představovat zajímavé osobnosti z oblasti inovací, výzkumu, ekonomiky i byznysu. Partnery mu budou například Direct People, Czechitas, Outboxers či Opero. K nejbližším plánovaným akcím patří například vzdělávací kurzy pro veřejnost i podnikatele, které budou rozvíjet digitální dovednosti, podporovat inovace a další kompetence.

„Pražský inovační institut neváhal ani minutu. Při nemožnosti provozovat Podnikatelské a inovační centrum v původním plánovaném termínu jsme společně s byznys centrem Opero a za podpory Prahy otevřeli úspěšný mentoringový program DoToho!, který pomáhá pražským podnikatelům překonat obtížné covidové a postcovidové období. DoToho! reprezentuje část budoucnosti Podnikatelského a inovačního centra. Praha bude nyní podnikání skutečně pomáhat,“ říká ředitel Pražského inovačního institutu Bohumil Kartous.

Doposud se do programu DoToho! přihlásilo přes 100 firem s kombinovaným obratem přes dvě miliardy korun, které zaměstnávají zhruba 1 300 lidí.

V současné době je podle Pii pro většinu podnikatelů a firem zásadní, aby Praha reagovala na jejich potřeby, zejména ve spojení s dopady epidemie covid-19. Centrum podpory podnikání a inovací má ambice hrát v procesu důležitou roli. Nový restart ekonomiky a zvýšení ekonomického výkonu pražských podnikatelů do velké míry závisí také na podpoře ze strany města, a to jak finančními, tak nefinančními cestami, jako jsou poradenské služby či podpora know-how pro inovativní podnikání. Právě veřejná finanční podpora nebo kvalitní poradenství může z krátkodobého hlediska pomoci pražskému byznysu překlenout složité období ovlivněné protiepidemickými opatřeními a významně pomoci k udržitelnosti podniků s vyšší přidanou hodnotou. Ty jsou nezbytné pro znalostní ekonomiku, která lépe zvládá krizová období.

Významným průsečíkem fungování PIC a aktivit Pražského inovačního institutu je projekt Prague Smart Accelerator (PSA), který je hrazený z evropských dotací. Jeho cílem je podpora inovací v byznysu, propojování výzkumu a vývoje, urbánních inovací a vzdělávání. Jedná se zároveň o klíčový projekt, který naplňuje cíle Regionální inovační strategie Prahy (RIS3).

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Praha spustila registrace do 5. ročníku Pražského inovačního maratonu Nakopni Prahu. Zájemci se tak opět mohou zapojit do inovativního rozvoje metropole
10.01.2024

Praha spustila registrace do 5. ročníku Pražského inovačního maratonu Nakopni Prahu. Zájemci se tak opět mohou zapojit do inovativního rozvoje metropole

Registrace do již 5. ročníku Pražského inovačního maratonu Nakopni Prahu, jehož cílem je nakopnout inovační kulturu v Praze, jsou ode dneška otevřeny. Letošní ročník pro hlavní město kompletně organizuje jeho městská společnost Operátor ICT (OICT)....