Trojkoalice omezila diskusi a odmítla protikorupční opatření

28. 05. 2015
Trojkoalice omezila diskusi a odmítla protikorupční opatření

Pražská koalice zavedla přísný 3minutový limit na to, aby opoziční zastupitel představil návrh na zařazení bodu do programu zasedání zastupitelstva. Jednání zastupitelstva provázely protesty opozice, Piráti označili návrh za nedemokratický.

„Rozprava o programu je jediným okamžikem, kdy může opozice navrhnout a vysvětlit témata, která považuje za zásadní – pražská koalice totiž opoziční návrhy zásadně nezařazuje na program jednání,“ říká pražský zastupitel Pirátů Adam Zábranský. Upozornuje tím také na to, že koalice práva vystoupit k programu téměř nevyužívá, protože si ho předem domluví na jednání Rady.

„Pirátům vadí, pokud je doba na jeden diskusní příspěvek k programu jednání nekonečná. Doba tří minut je však tak krátká, že opoziční zastupitel nemůže souvisle vyložit, co chce zařadit na program jednání a proč je to důležité. Zrovna od Strany zelených, která v roce 2011 na Praze 3 protestovala proti krátké 3minutové době, jsme tento antidemokratický návrh nečekali,“ uvádí předseda klubu Pirátů Jakub Michálek.

Návrh protlačila navzdory protestům opozice primátorka Adriana Krnáčová a jeho autorství náleží klubu Trojkoalice (Strana zelených, KDU-CSL a STAN). Trojkoalice dokonce návrh neprojednala ani ve výboru zastupitelstva, který vede jeho členka Petra Kolínská (SZ). Zastupitel Pirátů Mikuláš Ferjenčík označil její přístup za pokrytecký, protože sama v minulosti blokovala návrhy, kvůli tomu, že nebyly předloženy do jejího výboru.

Koalice smetla i protikorupční opatření. Piráti předložili dalších 10 návrhů na změnu jednacího řádu, které obsahovaly:

  • protikorupční opatření (jmenovité hlasování Rady, přikládání položkových rozpočtů, stanovisek výborů a komisí do důvodové zprávy, prostor pro odpověd na dotazy zastupitelů),
  • zjednodušení možnosti pro občany vystoupit na zasedání (elektronické přihlášky na interpelace, možnost výjimečného vystoupení hostů a právo občanů vystupovat k bodu, který navrhli) a
  • zefektivnění jednání zastupitelstva (zkrácení půlhodinových projevů na čtvrt hodiny, neumožnění dlouhého čtení návrhů, které koalice občas praktikuje).

Návrhy Pirátů zohledňovaly doporučení renomované organizace Kohovolit.cz. Návrhy Pirátů byly zaslány koalici dostatečnou dobu předem. Klub Pirátů spolu s TOP09 dokonce požádal o dodatečný čas, aby se s návrhem mohli seznámit opravdu všichni koaliční zastupitelé a kluby daly své závazné stanovisko k jednotlivým návrhům Pirátů.

„Pražská koalice však opět hlasovala jako buldozer. Koalice zamítla všechny z předložených návrhů Pirátů, aniž by uvedla jakékoliv argumenty proti návrhům Pirátů,“ říká Adam Zábranský, který návrhy klubu Pirátů přednesl. Ostatní politické strany nepředložily žádné jiné návrhy.

Dokumenty


V Praze vládne koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strany zelených, KDU-CSL a STAN). Piráti jsou v konstruktivní opozici, kritizují problematické kroky koalice a předkládají vlastní návrhy na zvýšení otevřenosti radnice. Koalice je povětšinou ignoruje, zdržuje, případně je vydává za vlastní.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Kontrolní výbor doporučil mimořádnou kontrolu správy hřbitovů a nesouhlasí s utajením posudku před zastupiteli
11.10.2017

Kontrolní výbor doporučil mimořádnou kontrolu správy hřbitovů a nesouhlasí s utajením posudku před zastupiteli

Kontrolní výbor pražského zastupitelstva na návrh předsedy zastupitelského klubu Pirátů Jakuba Michálka schválil provedení mimořádné kontroly ve věci hospodaření správy pražských hřbitovů a souvisejícího kontroverzního odvolání ředitele Pražské správy hřbitovů Martina Červeného.