Praha smění se státem majetek v areálu nemocnice Bulovka a naopak získá mimo jiné Karlínská kasárna

Praha smění se státem majetek v areálu nemocnice Bulovka a naopak získá mimo jiné Karlínská kasárna

Rada hl. m. Prahy na jednání v pondělí 17. 4. 2023 odsouhlasila návrh na směnu pozemků a staveb mezi hlavním městem a Českou republikou a v souvislosti s tím také samotnou směnnou smlouvu. V rámci dohody by měla Praha vydat státu nemovitosti v areálu Fakultní nemocnice Bulovka a naopak by měla získat Karlínská kasárna a další majetek na Malé Straně, v Hybernské ulici nebo například v areálu TJ Sokol Praha Královské Vinohrady. Směnu musí na svém příštím jednání ještě schválit Zastupitelstvo hl. m. Prahy.

Dohoda o směně nemovitého majetku vznikla na základě dlouhodobých jednání mezi hlavním městem a Českou republikou zastoupenou Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Podle smlouvy by hlavní město mělo převést na stát celkem 46 pozemků a 10 staveb, které se nachází v areálu Fakultní nemocnice Bulovka. Hodnota těchto nemovitostí byla odhadnuta na 1 718 000 000 Kč. Smyslem tohoto kroku je sjednocení vlastnictví nemovitostí potřebných pro činnost a rozvoj areálu nemocnice. Areál je v současné době pronajat nemocnici s ročním nájmem necelých 30 milionů Kč.

Praha by měla od státu naopak získat Karlínská kasárna zahrnující 4 pozemky a 3 stavby v hodnotě 1 113 000 000 Kč, budovu v Hybernské ulici v centru města pro potřeby vysokoškolského kampusu v hodnotě 265 000 000 Kč či dva pozemky v areálu TJ Sokol Praha Královské Vinohrady, které mají hodnotu 94 763 550 Kč. Pro dorovnání vzájemného protiplnění Praha získá i několik dalších pozemků a budov:

  • ideální polovinu 25 pozemků na Střížkově v hodnotě 105 007 000 Kč, čímž dojde ke sjednocení vlastnictví,
  • pozemky u ZŠ Palmovka v hodnotě 62 427 412 Kč, kde se nachází sportoviště
  • pozemek v Záběhlicích v hodnotě 29 690 000 Kč za účelem výstavby sociálního zařízení a mateřské školy,
  • pozemek na Proseku v ceně 14 817 070 Kč, který má sloužit pro potřeby MŠ Litvínovská,
  • pozemky u TJ ABC Braník, jejichž hodnota činí 14 421 940 Kč, a to za účelem rozšíření veřejné zeleně, revitalizace břehů Kunratického potoka a vzniku volnočasových aktivit,
  • pozemky v lokalitě Podvinný mlýn v Libni v ceně 13 076 260 Kč, kde se nachází sportoviště,
  • pozemek ve Vysočanech v lokalitě Balkán v ceně 11 388 300 Kč, kde je zahrádkářská kolonie,
  • a několik dalších menších pozemků.

Rozdíl v hodnotě směňovaných majetků byl vyčíslen na 10 641 587 Kč, který bude doplacen ze strany hlavního města Prahy.

„Jsem rád, že se nám podařilo dotáhnout do konce několikaleté úsilí Prahy o získání Kasáren Karlín. Těším se, až začneme pracovat na rekonstrukci tohoto významného areálu a následně budeme moci vdechnout nový život i těm jeho částem, které jsou nevyužité. Jednání se státem tímto ale nekončí. Chceme do vlastnictví získat ještě Zámek Veleslavín a pozemky v rozvojové lokalitě Bohdalec,“ říká Adam Zábranský, pražský radní pro majetek, transparentnost a legislativu.

„Je to oboustranně výhodné řešení. Město díky této směně získá pozemky, které lépe využije k potřebám obyvatel Prahy. Další podobné transakce se chystají, o výměnách vedeme jednání s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou. Opět se potvrzuje, jak výhodné je, že na pražské radnici vznikla koalice na stejném půdorysu, jako je ta vládní,“ uvádí primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

„Dnešním dnem se posouváme kupředu v zásadní záležitosti majetkových vztahů města se státem, a to obrovským krokem v hodnotě téměř dvou miliard korun. Nyní bude materiál postoupen k hlasování zastupitelům. Děje se tak po několikaletém úsilí bývalé rady města. V minulosti směny blokoval bývalý premiér Andrej Babiš, a to kvůli pozemkům v Letňanech, na kterých chtěl postavit úřednické ghetto. Ve svém úsilí ale nekončíme. I nadále budeme usilovat o získání klíčových pozemků pro výstavbu městských bytů, které město potřebuje,“ připojuje se I. náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy Zdeněk Hřib.

„Jsem rád, že i s novým vedením města se nám daří realizovat jednu z historicky nejrozsáhlejších směn mezi státem a hlavním městem Prahou. Majetková směna pozemků a budov za více než 2 miliardy korun se tak blíží do finále. Osobně se nejvíce těším na areál karlínských kasáren, který chceme dlouhodobě využít pro bydlení a kulturní funkce, anebo jako centrum inovativních firem a startupů,“ dodává Petr Hlaváček, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast územního rozvoje.

Pražští radní navíc schválili i záměr směny nemovitého majetku mezi hlavním městem Prahou a Českou republikou, který zaslal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových 8. března 2023. Ve svém návrhu úřad žádá Faustův dům stojící na Karlově náměstí pro potřeby Všeobecné fakultní nemocnice a řadu pozemků a staveb na Chodově, v Radotíně v Břevnově a také v obci Hory Matky Boží v okrese Klatovy ve prospěch Hasičského záchranného sboru ČR.

Naopak Praha by měla v rámci této směny získat od státu Zámek Veleslavín pro využití v oblasti školství a kultury, oplocený pozemek v areálu v Kobylisích, pozemky na území Svémyslic ve Středočeském kraji kvůli sjednocení vlastnictví a ze stejného důvodu i pozemky v ulici Drahobejlova v Libni nebo lesopark ve Vysočanech.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Praha hledá nejvhodnější využití Kasáren Karlín. O jejich revitalizaci bude diskutovat s památkáři i současným provozovatelem
21.01.2024

Praha hledá nejvhodnější využití Kasáren Karlín. O jejich revitalizaci bude diskutovat s památkáři i současným provozovatelem

Hlavní město vidí budoucnost Kasáren Karlín v kombinovaném využití pro funkce vzdělávacího zařízení, vědeckotechnického parku, kulturně společenského centra, městského bydlení pro studenty vysokých škol, centra pro inovační firmy nebo sdíleného pracovního prostředí. O plánech na...