Praha zprostředkuje lidem bez domova ubytování, podpoří tak vládní opatření proti šíření nákazy

27. 03. 2020
Praha zprostředkuje lidem bez domova ubytování, podpoří tak vládní opatření proti šíření nákazy

Vzhledem k vyhlášení stavu nouze na celém území České republiky, které zahrnuje mimo jiné i omezení volného pohybu osob, se město rozhodlo ubytovat osoby bez domova v některých pražských hotelech, hostelech a ubytovnách. Chce tak zabránit nekontrolovanému šíření nákazy onemocnění Covid-19 nejen v této skupině obyvatel, ale i mimo ni.

Dodržovat nařízení vlády o omezení pohybu na veřejně dostupných místech a o pobývání v místě bydliště, a nezvyšovat tak riziko nákazy, je pro osoby bez domova mimořádně obtížné. V minulém týdnu navíc byly v Praze uzavřeny zimní noclehárny, které denně využívalo přibližně 330 osob bez přístřeší. Důvodem k uzavření byla neudržitelná hygienická situace související s vysokou koncentrací osob v prostoru se společným sociálním zařízením a dalšími rizikovými prvky pro šíření nemocí, jako je například centrální vzduchotechnika.

Praha se proto rozhodla situaci neprodleně řešit a přistoupila k návazným opatřením. Od minulého týdne tak pracuje na zajištění humanitárního ubytování pro lidi bez domova v levných hostelech, hotelech a ubytovnách, které nabízejí oddělené pokoje s vlastní sprchou a záchodem. S lidmi bez domova budou na místě pracovat největší poskytovatelé sociálních služeb, jako je Naděje, Armáda spásy či Charita s podporou menších služeb a dobrovolníků.

„Inspirovali jsme se dobrou praxí v zahraničí, podobný přístup zvolilo například Chicago, Londýn či Paříž. Naším cílem je v nejbližším období zajistit 330 až 500 lůžek, tedy ubytování pro třetinu až polovinu lidí bez přístřeší v pražských ulicích. Je potřeba si uvědomit, že lidé bez domova mají často různé zdravotní komplikace a jejich pobyt ve skupinách na ulici či v MHD v současnosti představuje zvýšené riziko nejen pro ně samotné, ale i pro všechny Pražany,“ uvádí Adam Zábranský, radní hl. m. Prahy pro oblast bydlení a transparentnosti.

„Jsem samozřejmě ráda, že kolegové radní i krizový štáb podpořili návrh naší pracovní skupiny jít cestou celodenního humanitárního ubytování, pro nějž v době krize poslouží ubytovny, hotely, nebo hostely, kde lidé mohou zůstat pod střechou a vykonávat nařízení vlády o omezení pohybu, a tím chránit sebe i ostatní,“ uvádí Milena Johnová, radní hl. m. Prahy pro oblast sociální politiky a zdravotnictví.

Při hledání vhodných ubytovacích kapacit město prověřuje možnosti městských objektů i objektů v soukromém vlastnictví. V požadovaném standardu se proto zatím podařilo pronajmout dva objekty na Praze 7 a 9. Humanitární ubytovna provozovaná Nadějí v Praze 9 otevřela ve středu, objekt provozovaný Armádou spásy v Praze 7 pak ve čtvrtek. Do těchto humanitárních ubytoven jsou vybíráni klienti seniorského věku a klienti se zdravotními obtížemi. Dále město facilituje ubytování v dělnických ubytovnách, kde již minulý týden začali sociální pracovníci pomáhat lidem s individuálním pronajímáním lůžek. Vedle humanitárního ubytování v kamenných objektech město připravilo stany s hygienickým zázemím, ve čtvrtek byl spuštěn provoz druhého místa pro cca 70 lidí.

První měsíc této služby by měl město stát asi 2,3 milionu korun, přičemž byl stanoven strop 7 000 korun za jedno lůžko na měsíc. V dalších měsících město počítá s navázáním ubytovaných na státní doplatek na bydlení, výdaje města se proto budou postupně snižovat.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Krizový štáb hl. m. Prahy vyzývá Ministerstvo zdravotnictví ČR, aby umožnilo dlouhodobý provoz a rozšíření kapacit akreditovaných laboratoří
23.03.2020

Krizový štáb hl. m. Prahy vyzývá Ministerstvo zdravotnictví ČR, aby umožnilo dlouhodobý provoz a rozšíření kapacit akreditovaných laboratoří

Krizový štáb hl. m. Prahy zopakoval na dnešním jednání, že metropole připravila vlastní odběrová místa. Jejich zprovoznění ale brání nedostatek odběrového materiálu, který musí zajistit ministerstvo zdravotnictví, a také nedostatečné kapacity laboratoří. Štáb dále jednal...