Piráti chtěli zalepit díru v zákoně, pražskou Radu ale zachvátila lidová tvořivost

18. 05. 2015
Piráti chtěli zalepit díru v zákoně, pražskou Radu ale zachvátila lidová tvořivost

Podle platného zákona nemusí pražské zastupitelstvo schvalovat nájmy, a to ani ty hodně předražené. Této díry využila v roce 2006 ODS v čele s primátorem Pavlem Bémem, když schválila pronájem Škodova paláce. Město za pronájem platí přibližně dvojnásobek tržní ceny (celkem za 20 let zaplatí město přes 4 miliardy korun).

“Piráti na pražském zastupitelstvu navrhli, aby všechna rozhodnutí nad 50 mil. Kč muselo schvalovat zastupitelstvo (ted často stačí, aby to schválila jen 11členná rada). Koalice se přímo na posledním zasedání zastupitelstva zavázala, že návrh Pirátů příště podpoří. Místo toho ale projednává osekaný návrh, který se týká pouze nájmů. Rada by navíc mohla dále mohla zastupitelstvo jednoduše obcházet. Stačí, aby Praha měla první rok slevu a nepřiměřené nájemné platila až následující měsíce,” říká Jakub Michálek, autor návrhu a předseda klubu Pirátů v pražském zastupitelstvu.

Návrh se totiž týká jen případů, kdy má Praha jako nájemce zaplatit v prvním roce aspon 10 mil. korun. Nijak neřeší celkovou zaplacenou cenu, jak původně Piráti navrhovali kvůli dvacetiletému pronájmu Škodova paláce za 4 miliardy korun. Návrh také nezalepí všechny další díry v zákoně (na zastupitelstvo se tak nemusí dostat dále např. koupě závodu EMS, kterou zvažovala Hudečkova rada ve věci Opencard). Přístup pražské koalice k protikorupčnímu opatření navrženému Piráty by se dal glosovat následujícím vtipem: Víte, co je to vánoční stromeček? Telegrafní sloup, který prošel poslaneckou sněmovnou.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Bafuňář Jansta vs Piráti: Zastrašit se nedáme
19.01.2017

Bafuňář Jansta vs Piráti: Zastrašit se nedáme

Před rokem jsme opět upozornili na Bémovu kauzu nevýhodného pronájmu budovy Magistrátu ve Škodově paláci, lidově řečeno „Škoďáku“. Bémova rada v roce 2006 předražila pronájem o 2 miliardy. Budovu si mohla koupit za 1,3 miliardy,...

Otázky Pirátů v kauze Škodův palác
08.04.2015

Otázky Pirátů v kauze Škodův palác

Média i příznivci se nás ptají, jak budeme hlasovat na mimořádném zastupitelstvu 14. dubna svolaném na základě žádosti ODS a TOP 09 kvůli postupu primátorky Adriany Krnáčové v řešení kauzy Škodova paláce. Zda budeme hlasovat...