Koaliční buldozer smetl všechny návrhy opozice. Zasedání trvalo jen čtyři hodiny.

29. 05. 2016
Koaliční buldozer smetl všechny návrhy opozice. Zasedání trvalo jen čtyři hodiny.

Působnost Nejvyššího kontrolního úřadu na vyšší územní samosprávné celky; obsazování dozorčích rad, Klinika, nebo budoucnost dopravního podniku Prahy – to vše mohla být témata pražského zasedání zastupitelstva. Koalice ANO 2011, ČSSD a Trojkoalice však vstala nedávno z mrtvých a ukazuje se být pevnější než dříve. A tak se žádný z těchto bodů na pořad jednání nedostal. Zasedání, které běžně končí ve večerních hodinách, se rozešlo už v půl druhé odpoledne. Rychle se schválily všechny formální body programu, a to zajímavější buď nebylo zařazeno na program, nebo bylo rovnou odloženo o měsíc.

NKÚ neprošlo

V Senátu se projednával návrh rozšíření působnosti Nejvyššího kontrolního úřadu nad Vyšší územní samosprávné celky (tedy i Prahu) a příspěvkové organizace těchto celků (tedy problematické pražské městské společnosti). NKÚ je jediný úřad, který profesionálně kontroluje i věcné skutečnosti a nejen formální pochybení. Adam Zábranský navrhl, aby zastupitelstvo vyjádřilo tomuto záměru podporu, avšak pro tento návrh nebylo pochopení. Hlasování se zdržela celá koalice a ODS.

Dopravní podnik

Z dopravního podniku byl odvolán z představenstva i z pozice generálního ředitele Jaroslav Ďuriš, který se těší značné oblibě v rámci společnosti. Jelikož je Dopravní podnik jednou z nejdůležitějších městských firem a jedním z největších zaměstnavatelů v Praze, tak je důležité, aby zastupitelstvo bylo informováno o dění a mělo příležitost vyjádřit se. Avšak ani tento bod nechtěla koalice prodiskutovat. Dokonce ani nebyl připravena základní informace proč se tak stalo a jaká je další vize.

Klinika

Klinika je neustále vyklízena a znovuobsazována. Kdosi tam pořád hlásí přítomnost výbušnin. Kulturní centrum, které má plné přednášky, a kde se vytvořila unikátní komunita lidí, se nelíbí konzervativní vládě radnice Prahy 3. Starostka Hujová (TOP09) a tamní místostarosta Alexandr Bellu (ODS) se chystali toto téma předložit. Měli ale smůlu, neboť jejich návrh Koalice na program nezařadila. Je to škoda, protože jsme chtěli o Klinice a její budoucnosti debatovat. Chceme, aby Klinika mohla sloužit veřejnosti a nepovažujeme za účelné z ní vyhánět lidi, kteří tam organizují přednášky, workshopy, školení, semináře a jiné akce. Prázdnou Kliniku bude muset akorát hlídat za naše peníze bezpečnostní služba. Objekt nebude mít žádné využití a bude chátrat tak, jako dnes bývalý squatt Milada. Unikátní komunita lidí, která chce pomáhat svému okolí, dostane navíc od samosprávy signál, že o její hodnoty – pomáhat lidem v nouzi – nikdo nestojí.

Transparentní obsazování dozorčích rad.

Místa v dozorčích radách jsou v pražské politice přidělována bez jakýchkoliv pravidel. Většinou jen těm, které je potřeba nějak “zajistit”. Politická přeběhlice Krobová-Hášová v Pražské energetice, Radmila Kleslová s odměnami vyššími, než má prezident republiky, nebo syn radní pro sport a volný čas v témže podniku – to je dlouhodobá ostuda hlavního města. Zastupitelstvo již v loňském roce zaúkolovalo Radu Prahy, aby vypracovala pravidla transparentního obsazování dozorčích rad. Lhůta byla 31. ledna 2016. Máme květen, a pravidla nikde. Několik dní před zasedáním jsme se pokoušeli zjistit, zda-li budou tato pravidla vůbec předložena k hlasování. Den před jednáním nás radní pro bezpečnost Libor Hadrava informoval, že tomu tak nebude. Ze strany Klubu Pirátů přitom již byl jejich návrh připraven.

Proto Adam Zábranský interpeloval primátorku, aby v této věci zjednala nápravu. Ta však nebyla v tu chvíli zasedání přítomna a její náměstek slíbil zaslat písemnou odpověď. Tyto odpovědi nám chodí vždy měsíc od zasedání zastupitelstva, v nejzazším možném termínu. Takže lze vše zase odkládat, a zachovávat současný stav.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články