Mgr. Adam Zábranský

Adam Zábranský (* 28. prosince 1993, Praha) je pirátský radní hl. m. Prahy pro bydlení a transparentnost. Od roku 2014 je členem zastupitelstva hl. m. Prahy. Po komunálních volbách v roce 2018 se stal radním pro oblast transparentnosti a bydlení (se zaměřením na správu městského bytového fondu). V Praze žije od narození. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, předtím čtyři roky studoval na Gymnáziu Jana Keplera a ještě předtím na Mensa gymnáziu. Od čtrnácti let přispíval na českou Wikipedii. Členem Pirátů je od roku 2012.

V pražském zastupitelstvu v letech 2014-2018 působil v různých časech ve výborech pro územní plánování, sport a volný čas, legislativu a protikorupční opatření či v kontrolním výboru. Vyhrál precedentní spor o přístup k informacím u Ústavního soudu proti Pražské plynárenské, rozkryl klientelistickou síť podnikatelů z ČSSD v městských firmách, upozorňoval na přemrštěné odměny trafikantů v městských společnostech a nevýhodné nájemní smlouvy města. V letech 2017–2019 byl předsedou zastupitelského klubu Pirátů. V roce 2018 byl 1. místopředsedou krajského sdružení Pirátů v Praze. V současnosti je i členem dozorčí rady společnosti Pražská plynárenská Holding, a.s., aby šetřil veřejné prostředky (za funkci nedostává žádnou odměnu).

Ve svém volném čase hraje volejbal či badminton, posiluje, čte si populárně-naučnou literaturu, poslouchá podcasty a sebevzdělává se. Z etických důvodů se v osmnácti letech stal vegetariánem a v devatenácti veganem. Kromě toho je též ambasadorem projektu Rostlinně, který se snaží o rozšiřování nabídky rostlinných jídel v obchodech a restauracích. V rámci výzvy Giving What We Can se zavázal k tomu, že minimálně 15 % svých čistých příjmů bude věnovat efektivním neziskovým organizacím. Od prosince 2018 tyto dary eviduje na transparentním účtu.

Kalendář

Navrhni úpravu