Mgr. Adam Zábranský

radní pro majetek, transparentnost a legislativu

Adam Zábranský (* 28. prosince 1993, Praha) je pirátský radní hl. m. Prahy pro oblast majetku, transparentnost a legislativu. Od roku 2014 je členem zastupitelstva hl. m. Prahy a od roku 2018 členem rady, současnou gesci má na starosti od února 2023. V Praze žije od narození. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Od čtrnácti let přispíval na českou Wikipedii. Členem Pirátů je od roku 2012.

V pražském zastupitelstvu v letech 2014-2018 působil v různých časech ve výborech pro územní plánování, sport a volný čas, legislativu a protikorupční opatření či v kontrolním výboru. Vyhrál precedentní spor o přístup k informacím u Ústavního soudu proti Pražské plynárenské, rozkryl klientelistickou síť podnikatelů z ČSSD v městských firmách, upozorňoval na přemrštěné odměny trafikantů v městských společnostech a nevýhodné nájemní smlouvy města. V letech 2017–2019 byl předsedou zastupitelského klubu Pirátů. V roce 2018 byl 1. místopředsedou krajského sdružení Pirátů v Praze. V současnosti je i členem dozorčí rady společnosti Pražská plynárenská Holding, a.s., aby šetřil veřejné prostředky (za funkci nedostává žádnou odměnu). V letech 2018-2023 byl radním hl. m. Prahy pro bydlení a transparentnost. Jako radní pro bydlení se podílel i na vzniku Pražské developerské společnosti, založení Sociálního nadačního fondu a ambiciózní Strategii rozvoje bydlení v Praze. Obsáhlejší shrnutí úspěchů v oblasti bydlení najdete zde. V oblasti transparentnosti se potom podílel na spuštění aplikace Cityvizor, která zobrazuje plnění rozpočtu až na úroveň faktur (a díky zajištění podpory od Operátora ICT spuštění stejné aplikace na několika městských částech), rozvoj otevřených dat a mnoho dalšího. Obsáhlejší shrnutí úspěchů v oblasti transparentnosti najdete zde.

Ve svém volném čase hraje volejbal či badminton, posiluje, čte si populárně-naučnou literaturu, poslouchá podcasty a sebevzdělává se. Z etických důvodů se v osmnácti letech stal vegetariánem a v devatenácti veganem. Kromě toho je též ambasadorem projektu Rostlinně, který se snaží o rozšiřování nabídky rostlinných jídel v obchodech a restauracích. Angažuje se i v letní akademii Discover, kde středoškoláky učí o městech. V rámci výzvy Giving What We Can se zavázal k tomu, že minimálně 15 % svých čistých příjmů bude věnovat efektivním neziskovým organizacím. Od prosince 2018 tyto dary eviduje na transparentním účtu.

V únoru 2023 byl zvolen členem Rady hlavního města Prahy s gescemi majetku, transparentnosti a legislativy.

Kalendář:

Moje aktuality