Piráti odmítli pokřivení volebního systému v Praze, přestože by z něho těžili

Piráti odmítli pokřivení volebního systému v Praze, přestože by z něho těžili

Praha, 14. června 2018 – Na červnovém zasedání pražského zastupitelstva ad-hoc koalice ODS, ANO a TOP 09 chtěla schválit, že v říjnových komunálních volbách bude Praha rozdělena do 7 volebních obvodů. Návrh nakonec neprošel o jediný hlas.

„Více volebních obvodů pokřivuje poměrný systém, protože zvýhodňuje velké strany,“ kritizoval návrh předseda pirátského klubu v pražském zastupitelstvu Adam Zábranský.

V systému 7 obvodů je přirozená volební klauzule mnohem vyšší než 5 % stanovených zákonem, protože v každém obvodu je pouze 9 mandátů. Velké strany tak ve volbách získají neúměrně více mandátů, než by odpovídalo poměrnému systému, a strany s podporou pod 10 % se do zastupitelstva vůbec nedostanou.

„Pirátům by se při pohledu na volební průzkumy více volebních obvodů vyplatilo, ale rozhodně nesouhlasíme s tímto krokem namířeným vůči menším stranám. Naši zastupitelé se snažili o zachování poměrného systému a tedy jednoho obvodu,“ dodává kandidát na primátora za Piráty Zdeněk Hřib.

Návrh nakonec neprošel o jediný hlas. Následně byl schválen původní návrh předložený Radou, který stanoví 1 volební obvod a 65 mandátů.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Jak je to s reklamními plochami od JCDecaux?
03.05.2019

Jak je to s reklamními plochami od JCDecaux?

Včera mi volal někdo z Novy a ptal se mě na náš deal s JCDecaux. Tenhle post doufám bude mít podobný efekt na probíhající debatu, jako Obamův rodný list na debatu o jeho původu. Dohledal...

Budoucí vedení Prahy: Zdeněk Hřib primátorem
26.10.2018

Budoucí vedení Prahy: Zdeněk Hřib primátorem

Praha, 26. října 2018 - Zástupci nově vznikající pražské koalice Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil se včera ve večerních hodinách shodli na vedení Prahy. Dalším pražským primátorem se stane kandidát Pirátů Zdeněk Hřib. „Na...