Stanici metra Florenc ozdobí světelné dílo Synapse v rámci projektu Světlo pro metro

Stanici metra Florenc ozdobí světelné dílo Synapse v rámci projektu Světlo pro metro

Radní hl. m. Prahy schválili realizaci světelného díla Synapse, jehož autorem je Jan Poš. Umístěno bude ve vestibulu stanice metra Florenc v pasáži propojující severní a jižní vestibul metra na lince C. Celkově by měly práce a dílo stát přibližně 18 milionů korun a lidé by jej na místě mohli vidět už v roce 2026. Radní zároveň schválili poskytnutí financí pro Galerii hl. m. Prahy na letošní rok k realizaci botanické zahrady světel veřejného osvětlení z celého světa u Dvoreckého mostu.

Hlavní město poskytne Galerii hl. m. Prahy finance na nákup a umístění světelného díla Synapse do vestibulu metra na Florenci, které vzešlo z mezinárodního soutěžního dialogu Světlo pro metro. Umístění nového uměleckého díla by se mělo uskutečnit v součinnosti s Galerií hl. m. Prahy, Dopravním podnikem hl. m. Prahy a zhotovitelem rekonstrukce stanice v roce 2026.

„Doprava a umění mají v dnešní době velké a silné průsečíky a já mám moc velkou radost, že se nám daří toto propojení velmi dobře naplňovat. Kultivujeme tím totiž veřejný prostor, v němž se každý den pohybujeme a který má na nás obrovský vliv, což považuji za mimořádně přínosné,“ říká náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast kultury Jiří Pospíšil.

„Stanici metra Florenc, která aktuálně prochází rozsáhlou modernizací, nejen opravíme, ale i rozsvítíme novým uměleckým dílem. Je důležité, aby byl vestibul metra nejen technicky funkční, ale i hezký na pohled. Navazujeme tím na ikonickou plastiku hodin před stanicí metra, kterou se nám podařilo obnovit v loňském roce. Dlouhodobě totiž usilujeme o návrat uměleckých děl do veřejného prostoru,“ dodává náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy Zdeněk Hřib.

O vítězi rozhodla pětičlenná odborná porota. Vítězné dílo bude na čelní stěně podchodu mimo jiné zaznamenávat okolní pohyb cestujících a reflektovat tak přítomnost okamžiku, čímž by se měl ve velké míře oživit tento veřejný prostor. Dokončení instalace světelného objektu je plánováno na rok 2026 a celkové náklady by měly být 18 077 700 korun. Bližší informace je možné nalézt na: https://cceamoba.cz/souteze/svm.

Hlavní město dále pokračuje ve spolupráci s Galerií hl. m. Prahy při oživení dalších veřejných prostor v metropoli. Jedním z takových projektů je botanická zahrada světel veřejného osvětlení, která bude umístěna u Dvoreckého mostu. Kromě toho na mostě vznikne také neo-kubistická betonová skulptura s elektronicky řízeným vodním systémem, industriální zvětšenina lustru osazena svítidly z pouličního osvětlení, originální ozvučovací sloup se sochařsky pojatými reproduktory nebo lampa nainstalovaná nad vstupem do vody.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články