Hlavní město pronajme šest bytů obětem represí běloruského režimu

08. 03. 2021
Hlavní město pronajme šest bytů obětem represí běloruského režimu

Rada hlavního města Prahy na pondělním jednání schválila pronájem šesti bytů pro běloruské občany zraněné či pronásledované tamním režimem. Praha tak vyhověla žádosti odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra České republiky.

„Už v srpnu Praha vyjádřila podporu svobodné občanské společnosti v Bělorusku vyvěšením červenobílé vlajky a nasvícením Petřínské rozhledny. Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům, které pomůžou obětem jednoho z posledních nedemokratických režimů v Evropě. Navazujeme tak na masarykovskou tradici československé pomoci lidem prchajícím z bolševického Ruska, kteří se po roce 1921 usadili v Dejvicích a Bubenči,“ uvedl primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.

Měsíční nájemné je předjednáno ve výši 180 Kč za metr čtvereční, což je vyšší než standardní cena v městských bytech. Byty byly nabídnuty k prohlídce MV ČR, které následně pro konkrétní byt doporučilo nájemce.

„Za toto volební období jsme v Praze pronajali 269 sociálních bytů, z toho např. 47 bytů rodinám z ubytoven, 19 bytů rodinám z azylových domů a 80 bytů rodinám samoživitelů, 57 bytů zvláštního určení lidem se zdravotním postižením, 151 seniorských bytů a 204 bytů zástupcům podporovaných profesí. Šest bytů, které město pronajme ohroženým Bělorusům, je tak pouze zlomek z celkového počtu pronajatých městských bytů. Obětem běloruského režimu to však zajistí návrat k důstojnému, klidnému a bezpečnému životu,” doplnil radní pro oblast bydlení Adam Zábranský.

V rámci zdravotně humanitárního programu MEDEVAC Česká republika od 90. let 20. století poskytuje zdravotní péči a pomoc osobám z krizových regionů z celého světa. Součástí této pomoci je často i poskytnutí ochrany před nedemokratickými režimy. Proto Česká republika přijala skupinu osob, které se staly obětí běloruského režimu, a nabídla jim zdravotní péči a ochranu, protože se nyní nemůžou bezpečně vrátit do své země.

Nájemcům bytů bude v rámci státního integračního programu poskytována mj. i přímá podpora zajištění bydlení, tedy pomoc s úhradou prvních nájmů, se základním vybavením domácnosti a podobně.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články