Majetkové přiznání Béma a dalších se ztratilo, registr střetu zájmů je rozbitý

15. 01. 2016
Majetkové přiznání Béma a dalších se ztratilo, registr střetu zájmů je rozbitý

Magistrátu se podle všech informací podařilo ztratit majetková přiznání zastupitelů za období před rokem 2010. Zjistil to zastupitel Pirátů Jakub Michálek, když požádal o kopii majetkového přiznání exprimátora Béma a jeho náměstka Hulinského. Magistrát za to už dvakrát kritizovalo Ministerstvo vnitra, které zrušilo rozhodnutí o odepření informace kvůli nezákonnosti.

Podle informací uvedených Magistrátem odevzdal archiv Magistrátu majetková přiznání kontrolnímu výboru v roce 2011, kdy ho vedl Tomáš Hudeček. Od té doby se údajně majetková přiznání ztratila, o jejich skartaci neexistuje žádný záznam. Jak Bém, tak i Hulinský odmítli výzvu předložit náhradní přiznání. Piráti informovali o porušení zákona o archivnictví Národní archiv a dále navrhli věc zařadit na jednání kontrolního výboru.

“V majetkovém přiznání vyplňují zastupitelé podle etického kodexu zastupitelstva, jaký majetek za dobu výkonu funkce získali. Pavel Bém, který Praze šéfoval v letech 2004 až 2010, nyní jezdí na nákladné zahraniční dovolené v Himalájích a jsou značné pochybnosti o tom, zda si na své dovolené vydělal legální cestou, protože úspory z platu primátora by mu na Himaláje nestačily,” říká Jakub Michálek, předseda zastupitelského klubu Pirátů.

Aby toho nebylo málo, na Magistrátu se rozbila i databáze podle zákona o střetu, do kterého dávají primátor a další zastupitelé další informace o svém majetku vyžadované zákonem. Piráti se to dozvěděli, když jim Praha 10 a Magistrát odmítly dát přístup do registru, na který mají podle zákona právo. Praha 10 vedle toho i nezákonně tají, kolik peněz dostal tajemník a ředitelé odborů.

“Chceme upozornit, že pražští politici nepodléhají prakticky žádné kontrole občanů. Není divu, že v takovém prostředí se dobře daří různým korupčním chobotnicím,” uzavírá Michálek.

Odkazy

Praha dokládá, že jsou majetková přiznání ztracená

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články