Spuštěno druhé kolo dotačního programu na podporu nadaných dětí

11. 07. 2022
Spuštěno druhé kolo dotačního programu na podporu nadaných dětí

Hl. m. Praha ve spolupráci s Pražským inovačním institutem (Pii) vyhlašuje druhé kolo dotačního programu Pilotní ověření systému péče o talenty na pražských základních a středních školách. Získané finanční prostředky pomohou dvěma úspěšným žadatelům zlepšit školní systémy podpory nadání nebo změnit a rozšířit stávající systémy.

„Aby došlo ke stoprocentnímu vyčerpání původně stanovené alokace 2,25 milionů korun, rozhodli jsme se ve spolupráci s Pražským inovačním institutem pro otevření druhého kola, kdy dáme možnost i dalším školám, jež se věnují práci s nadanými a mimořádně nadanými dětmi a žáky, získat dotaci až do výše 450 tisíc korun na rozvoj talentů a podnikavosti. Zároveň se přihlášené školy mohou nechat inspirovat dobrými příklady ze zahraničí v rámci celoevropského Twinningu,” říká pražský radní pro oblast školství Vít Šimral.

Díky této aktivitě, workshopům a spolupráci s klíčovými partnery v oblasti péče o talent a nadání se podařilo definovat nástroje, odborný mentoring a koučink, které pomohou zlepšit na vybraných pražských partnerských školách stávající systém péče o talentované a nadané děti.

„Nedostatečně rozvinutá péče o talentované a mimořádně nadané děti v českém školství dlouhodobě negativně ovlivňuje rozvoj i pražského inovačního ekosystému, neboť právě potenciál těchto dětí může vést k jeho intenzivnímu rozvoji a k posílení postavení Prahy z hlediska “VaVal” - výzkumu, experimentálního vývoje a inovací na mezinárodní úrovni,” dodává radní Šimral.

Pro hl. m. Prahu má práce s nadanými dětmi velký potenciál. Praha je největším zřizovatelem škol v České republice a zároveň také regionem, který se díky vzdělávacím i pracovním příležitostem výrazně liší od zbytku republiky. Podíl vysokoškolsky vzdělaných obyvatel činí 30 procent z celkové populace starší 15 let, což je dvojnásobek oproti republikovému průměru. Koncentrace veřejných vysokých škol, dalších organizací terciárního vzdělávání nebo vědeckých a výzkumných kapacit je též nejvyšší v celém Česku.

V rámci prvního kola, které bylo otevřeno 5 žadatelům, podala v řádném termínu žádost o dotaci 4 školská zařízení. Pro dosažení monitorovacích indikátorů projektu a vyčerpání původně stanovené alokace programu, vyhlašuje hl. m. Praha druhé kolo, v němž budou podpořeni další 2 relevantní žadatelé. Lhůta pro podání žádostí je od 15. do 19. srpna 2022.

Tento dotační program je součástí tříletého evropského projektu Prague Smart Accelerator (PSA) financovaného z evropských dotací prostřednictvím Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání a z rozpočtu hl. m. Prahy.

„Péče o talent a divergentní myšlení u dětí je zásadní pro schopnost města reagovat na budoucí výzvy a je právě rolí PSA pilotovat projekty transformující nástroje, jak co nejlépe tuto budoucí excelenci v lidském kapitálu rozvíjet,” uzavírá Tomáš Lapáček, manažer inovací pro Prahu.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Piráti navrhují pro rozšíření středoškolských kapacit využít opuštěnou bývalou budovu radnice na Praze 10, na místo nákupu předražené budovy zatížené věcným břemenem
14.06.2024

Piráti navrhují pro rozšíření středoškolských kapacit využít opuštěnou bývalou budovu radnice na Praze 10, na místo nákupu předražené budovy zatížené věcným břemenem

Praha, 14. června, 2024 – Zastupitelský klub Pirátů na pražském magistrátu schválil usnesení, ve kterém na základě nyní předložených informací zásadně nesouhlasí s návrhem na úplatné nabytí nemovitosti na adrese Kodaňská 1392/97. Samotný objekt je...