“Téměř polovina obyvatel Prahy mladších 40 let označuje situaci s bydlením jako nejnaléhavější problém, který by se měl vyřešit, a více než 70 % Pražanů souhlasí s tím, že Praha by měla mít řešení bytové krize na první místě. Obecních bytů je málo, vlastní bydlení si nemůže dovolit skoro nikdo, pokud mu k tomu výrazně nepomůže rodina, nájmy šplhají do astronomických výšin, a ještě je zvyšuje vysoká koncentrace Airbnb a prázdných nevyužívaných bytů. Lidé se cítí být vytlačováni z města. Tohle se musí radikálně změnit, pokud nechceme, aby se z Prahy stalo město jen pro bohaté. Proto přicházíme s akčním plánem pro bydlení v Praze. Ten je potřeba odpracovat, aby se situace zlepšila. Ať to tady žije!,” říká lídryně Tereza Nislerová.

Desetibodový Akční plán Pirátů počítá s aktivnější rolí Pražské developerské společnosti, která momentálně připravuje na městských pozemcích výstavbu několika tisíců bytů. Toto číslo poroste, Piráti plánují výstavbu financovat založením pražského investičního fondu a půjčkami od velkých bank, které mají o financování dostupného bydlení zájem. Kromě výstavby nových bytů – také prostřednictvím akceleračních zón – se Piráti zaměří na navrácení původního účelu bytovým domům, které jsou dlouhodobě prázdné nebo využívané namísto bydlení k ubytovávání turistů. Ve spolupráci s vysokými školami chtějí aktivně řešit také otázku studentského bydlení. 

“Krize bydlení je aktuálně největší výzvou, které Praha čelí. Po divoké privatizaci v devadesátých letech zbylo Praze a městským částem jen kolem 31 tisíc nájemních bytů, což je necelých 5 % bytů ve městě. Na magistrátní úrovni zastavili privatizaci až Piráti a současně naše koalice přišla s několika nástroji na řešení bytové krize, jako je Pražská developerská společnost nebo Městská nájemní agentura. Výsledkem bylo např. 3000 opravených městských bytů zejména pro potřebné profese a rodiny. Nyní je potřeba ukončit i praxi rozprodávání bytů ve správě městských částí. Naopak, městský bytový fond chceme rozšiřovat a pohlídat, aby v bytech s nižším než tržním nájmem bydleli především ti, kdo jsou aktuální krizí vytlačování z Prahy. Jde například o mladé rodiny, seniory, učitele, lidi se zdravotním postižením, samoživitele či nízkopříjmové domácnosti. I z naší aktuální kontaktní kampaně vzešla dosažitelnost bydlení jako téma číslo jedna, proto přicházíme s dalšími kroky,” říká Adam Zábranský.

Komunální kampaň pražští Piráti zahájili v květnu, kdy vyrazili do ulic a mluvili s Pražany o tom, co na Praze milují a co jim chybí. Kontaktní naslouchací kampaň i průzkum, dle kterého je zvažuje volit až 26 procent Pražanů, jasně ukazují, že lidé oceňují práci Pirátů v oblasti dopravy, kde za nimi stojí prokazatelné výsledky. Teď je potřeba nastartovat potřebnou změnu především v otázkách bydlení, které se pro mladé a rodiny stává čím dál víc nedosažitelné. 

Podle průzkumu nedostupnost bydlení trápí nejen voliče Pirátů, jedná se o důležité téma pro voliče všech stran a věkových skupin. “Ačkoliv někteří politici se snaží společnost polarizovat kulturními válkami, které zbytečně rozdělují společnost, ve skutečnosti máme toho společného více, než nás rozděluje. My Piráti máme plán, jak krizi s bydlením řešit. Udělám maximum proto, aby k volbám přišlo co nejvíce lidí a aby v zastupitelstvu po volbách sedělo více Pirátek a Pirátů než v tomto volebním období. Má to smysl,” doplňuje Nislerová.

Akční plán pro bydlení pražští Piráti představili během čtvrtečního oficiálního zahájení kampaně na Pankráci, kde představili další priority pro Prahu a také lídry a lídryně kandidátek v městských částech a kandidáty do Senátu. V rámci zahájení debatovali s odborníky právě na téma bydlení, ale také dopravy či budoucích politických výzev.  

AKČNÍ PLÁN PRO BYDLENÍ

1.  POSTAVÍME NOVÉ MĚSTSKÉ BYTY PRO TY, CO JE POTŘEBUJÍ

Nové městské byty pro mladé, sestřičky a učitele, samoživitele či nízkopříjmové

Během příštího volebního období postavíme několik tisíc městských bytů, které pronajmeme mladým rodinám, samoživitelům, podporovaným profesím jako jsou učitelé či zdravotní sestřičky, a taky nízkopříjmovým domácnostem. Finančně i personálně posílíme Pražskou developerskou společnost, kterou jsme v červnu 2020 založili a která připravuje na městských pozemcích výstavbu bytů aktuálně ve více než 30 projektech.

Financování městské bytové výstavby zajistíme skrze založení pražského investičního fondu, který si bude půjčovat od velkých bank, které mají o financování dostupného bydlení zájem. Díky tomu bytová výstavba nebude tolik zatěžovat městský rozpočet. Úvěry budeme splácet z vybraného nájemného.

Menší pozemky dáme k dispozici družstvům, aby vznikla alternativa k vlastnickému a nájemnímu bydlení, podobně jako třeba ve Vídni.

2. VYTVOŘÍME NOVÉ ČTVRTI SE ZRYCHLENOU VÝSTAVBOU BYDLENÍ 

Oblasti zrychlené výstavby dostupného bydlení

Nadále budeme usilovat o to, aby sněmovna umožnila vznik akceleračních zón pro výstavbu dostupného bydlení. Je to totiž nejlepší cesta, jak zajistit, že se v Praze rychle postaví hodně bytů za dostupné ceny. Díky akceleračním zónám budou moci vzniknout celé nové plnohodnotné čtvrti s bydlením, občanskou vybaveností, místem pro práci a technickou i dopravní infrastrukturou během několika let, a ne desetiletí. Zóny budou fungovat jako zvláštní režim pro územní plánování a povolování staveb, který odstraní dnešní byrokratické překážky.

Máme plán, jak v Praze díky akceleračním zónám vytvořit tři nové čtvrtě s bydlením pro 200 tisíc lidí a prostory pro 70 tisíc pracovních míst: Nové Kolovraty, Východní město a Západní město. Všechny tři záměry počítají s protažením tří stávajících linek metra A, B i C pro dobrou dostupnost do centra Prahy, blokovou zástavbou a dostatečným množstvím škol, školek a služeb. Zóny lze využít i pro jiné lokality.

Legislativně máme akcelerační zóny pro urychlení bytové výstavby připravené.

3. ROZVINEME MĚSTO DO PLNOHODNOTNĚ VYBAVENÝCH ČTVRTÍ KRÁTKÝCH VZDÁLENOSTÍ V DOCHÁZKOVÉ VZDÁLENOSTI OD VELKÝCH DOPRAVNÍCH UZLŮ 

Nová výstavba dle principu města krátkých vzdáleností a přednostně u dopravních uzlů, plně vybavené čtvrti

Skrze územní plánování chceme dosáhnout toho, aby v Praze přibývalo 10 tisíc bytů ročně. Není nicméně důležité jen to, kolik nových bytů se postaví, ale i kde. Na místech, která jsou obsloužena velkokapacitní (kolejovou) hromadnou dopravou, umožníme rozsáhlejší výstavbu s dostatečnou hustotou. Díky tomu v ulicích nebude tolik aut.

Kvalitu života zásadně ovlivňuje kvalita čtvrti, v níž člověk bydlí. Naším cílem proto je, aby Pražané mohli uspokojit většinu svých potřeb v docházkové vzdálenosti od místa bydliště. Chceme, aby každá čtvrť kromě bydlení svým obyvatelům nabízela i kvalitní občanskou vybavenost včetně škol, zdravotnických zařízení, obchodů, služeb a také pracovní příležitosti, volnočasové aktivity a dostatek zeleně. Podporujeme též koncept uhlíkově neutrálních čtvrtí.

4. ZAJISTÍME DOSTUPNÉ BYTY I OD DEVELOPERŮ A VYŠŠÍ PŘÍSPĚVKY NA VEŘEJNOU INFRASTRUKTURU

Dostupné byty i od developerů a vyšší příspěvky na veřejnou infrastrukturu

Zajistíme, že součástí dohod s developery při změnách územního plánu bude standardně i určitý podíl bytů v režimu dostupného bydlení, to znamená za nižší než tržní nájemné, tak jak je to běžné v zahraničí. Příspěvky od developerů za změny územního plánu Praha aktuálně využívá na financování veřejné infrastruktury, kterou je nezbytné v souvislosti s novou bytovou výstavbou vybudovat, jako jsou třeba školy, zdravotnická zařízení či parky. To považujeme za nutné minimum, které ovšem nepomáhá při řešení krize dostupného bydlení. Navýšíme příspěvky developerů tak, aby kromě veřejné infrastruktury vznikalo i dostupné bydlení.

Na celostátní úrovni budeme nadále bojovat za to, aby obce získávaly část vybraného DPH z nové výstavby. Nedává smysl, aby stát inkasoval veškeré příjmy, které bytová výstavba do veřejných rozpočtů přináší, a na bedrech měst pak ležely veškeré náklady, které vyvolává. Města musejí být přímo finančně motivována k tomu, aby novou výstavbu umožňovala, jinak se bytů bude stavět stále málo.

5. POSKYTNEME MĚSTSKÝM ČÁSTEM FINANCE NA NOVÉ BYTY A REKONSTRUKCE STÁVAJÍCÍCH

Méně byrokracie pro zjednodušení výstavby při zachování kvality bydlení

Výrazně zredukujeme minimální počet parkovacích míst, které stavitelé musejí při nové bytové výstavbě zajistit, a to hlavně v místech dobře obsloužených hromadnou dopravou, při dostavbách proluk či několika pater na stávající bytové domy, u dostupného bydlení či při rekolaudaci nebytových prostor na byty. Chceme dát více prostoru poptávce a nabídce oproti úřednímu diktátu. Mimo jiné proto, že v některých případech povinnost výstavby parkovacích míst vede k tomu, že žádné nové byty nevzniknou. Prioritou pro nás je zvyšovat dostupnost bydlení, a to i pro lidi, kteří auto k životu ve městě nepotřebují.

Ve spolupráci s odborníky upravíme i další požadavky na výstavbu v Pražských stavebních předpisech, abychom odstranili zbytečnou byrokracii, a přitom zachovali kvalitu bydlení.

6. OSEKÁME BYROKRACII PRO JEDNODUŠŠÍ VÝSTAVBU A ZACHOVÁNÍ KVALITY BYDLENÍ

Peníze na nové byty i rekonstrukce prázdných bytů pro městské části

Vložíme více peněz do pražského Fondu rozvoje dostupného bydlení a podpoříme skrze něj městské části při výstavbě nových bytů či rekonstrukci těch prázdných. Budeme hlídat přiměřenost nákladů na metr čtvereční. Výměnou za dotace městským částem budeme požadovat vyčlenění části bytů pro celoměstskou bytovou politiku, případně jim aspoň poskytneme bezúročné půjčky.

7. STOPNEME ROZPRODÁVÁNÍ MĚSTSKÝCH BYTŮ MĚSTSKÝMI ČÁSTMI 

Ne rozprodávání městských bytů

Již v předchozím volebním období jsme ukončili privatizaci městských bytů na úrovni Magistrátu. Nyní zajistíme, že ani městské části nebudou moci prodávat byty, které mají ve správě. Umožníme to jen výjimečně v dobře odůvodněných případech. Městský bytový fond není možné dále rozprodávat za hubičku tak jako v minulosti, protože z něj už téměř nic nezbylo; naopak je potřeba ho rozšiřovat. 

Pohlídáme, že v městských bytech s nižším, než tržním nájmem budou bydlet jen ti, kdo to potřebují, jako jsou mladé rodiny, senioři, učitelé, lidé se zdravotním postižením, samoživitelé či nízkopříjmové domácnosti.

8.  UKONČÍME SPEKULACE S BYTY A ZREGULUJEME AIRBNB 

Stop využívání bytů ke spekulacím či ubytovávání turistů

Byt má sloužit k bydlení, proto budeme bojovat proti spekulacím s byty. Uvalíme několikanásobnou daň z nemovitosti na bytové domy, které jsou dlouhodobě prázdné, aby jejich vlastníci měli motivaci byty uvést na trh a nedržet je jako úschovnu peněz. Stejně budeme přistupovat i k bytovým domům, které celé slouží na ubytovávání turistů namísto bydlení.

Na celostátní úrovni chceme prosadit vyšší daně pro spekulanty, například 68násobnou daň z nemovitosti pro ruské rezidenty a možnost vyššího zdanění konkrétních stavebních pozemků, které dlouho leží ladem.

Chceme regulovat ubytovávání turistů v bytech. Je potřeba přimět platformy, které ubytovávání zprostředkovávají, aby městům poskytovaly data o tom, které byty slouží jako hotelové pokoje, a nikoliv k bydlení. Budeme proto pokračovat ve snaze zvýšit možnosti obcí zajistit, aby byty sloužily opravdu k bydlení. Využívání bytů jako hotelových pokojů vede k tomu, že je méně bytů k pronájmu, a také snižuje kvalitu života lidem, kteří vedle „Airbnb bytů“ bydlí.

9. PODPOŘÍME BYDLENÍ PRO OHROŽENÉ SKUPINY OBYVATEL

Podpora bydlení pro ohrožené skupiny obyvatel

Posílíme síť kontaktních míst pro bydlení, která pomáhají lidem v bytové nouzi řešit jejich situaci. Rozšíříme systém nájemního bydlení s podporou pro Pražany, kteří kromě samotného bydlení potřebují pomoc od sociálních pracovníků, aby mohli zlepšit svou sociální situaci. Podpoříme i městské části, které bytovou nouzi svých občanů řeší systémově. Zasadíme se o to, aby děti vyrůstaly v prostředí běžného domova, a ne někde na ubytovnách či v azylových domech.

Rozšíříme počet bytů ve správě Městské nájemní agentury ze současných 75 na 500. Praha tak bude mít více bytů pro potřebné, například matky samoživitelky, a to navíc rovnoměrně rozložené po Praze tak, aby nevznikaly lokality s vysokou sociální zátěží.

10. NASTARTUJEME NOVÉ KOLEJE PRO STUDENTSTVO VYSOKÝCH ŠKOL

Nové koleje pro studenty vysokých škol

Ve spolupráci s vysokými školami vytipujeme místa pro nové ubytovací kapacity pro studenty a buď pomůžeme s jejich realizací, nebo je přímo postavíme. Pomůže to jak studentům vysokých škol, tak všem Pražanům, kteří si hledají bydlení, protože studenti si nebudou muset v takové míře pronajímat byty na spolubydlení. O nových kolejích uvažujeme například v Kasárnách Karlín, Troji či na Palmovce.