Zastupitelstvo se vzbouřilo proti Březinovu rozpočtu, chce šetřit

17. 12. 2015
Zastupitelstvo se vzbouřilo proti Březinovu rozpočtu, chce šetřit

Piráti nepodpořili návrh rozpočtu předložený ANO a ČSSD. Tento návrh byl opozici zaslán jen pár hodin před schválením Radou, čili ho nebylo možné řádně připomínkovat. Zástupci ANO a ČSSD následně pod pohrůžkou, že Praha bude v rozpočtovém provizoriu, donutili Trojkoalici, aby podepsala podporu rozpočtu tak jak ho předložila Rada, takže všechny návrhy Pirátů spadly pod stůl. To si ale zastupitelstvo nenechalo líbit.

Opoziční strany s podporou Trojkoalice následně daly dohromady svoje pozměňovací návrhy. Schválily např. snížení výdajů hl. m. Prahy v kapitole doprava a informatika. Schváleným návrhem Zastupitelstvo snížilo běžné výdaje na rok 2016 o 860 milionů Kč. Materiál byl kompromisním návrhem opozičních stran a Trojkoalice, z nichž každá přišla s vlastními nápady, jak ušetřit. Piráti navrhli úpravu rozpočtu v oblasti informatiky.

Část peněz byla přesunuta na konkrétní investiční projekty - cyklistické stezky, akce pro bezpečnost silniční dopravy a protihluková opatření. O částku 525 milionů byla navýšena neúčelová investiční rezerva, o dalších 150 milionů byla navýšena investiční rezerva pro městské části (která slouží např. na výstavby škol a školek) a o 136,7 milionů Kč investiční rezerva v informatice.

Dotace Zdravotnické záchranné službě se zvýšila pouze o 11 milionů namísto třiceti (návrh ODS - rozhodně ale nepovede k propouštění záchranářů nebo snížení kvality záchranky). Snížila se také dotace dopravnímu podniku o 250 milionů korun (návrh TOP09), který by měl hledat provozní úspory a zabránit tak neustálému zvyšování výdajů. Peníze se v řadě případů přímo neškrtají, ale přesouvají se do rezervy, čili budou čerpány až v případě potřeby.[^1]

Jakub Michálek, předseda zastupitelského klubu Pirátů, k přijatému návrhu rozpočtu říká: “Jsme rádi, že se podařilo v zastupitelstvu získat podporu pro řešení situace v odboru informatiky. Projekty v oblasti ICT nyní nemohou vznikat jen po dohodě úředníků s dodavateli, ale musí je schválit rada města nebo zastupitelstvo. Vedle toho se podařilo přidat 30 mil. na ochranu chodců a 20 mil. na cyklostezky. Naším klíčovým cílem bylo schválení rozpočtu, aby město nešlo do provizoria. Schválené změny jsou konstruktivní a neboří koncepci rozpočtu. Naším dlouhodobým cílem je vyrovnané hospodaření Prahy, a proto jsme podpořili řadu návrhů na snížení výdajů.”

Kvůli slibu Trojkoalice podpořit rozpočet v původní verzi byl nakonec rozpočet schválen nadvakrát, nejprve byl schválen původní návrh tak, jak prošel Radou, a následně ho opozice s podporou Trojkoalice změnila. Návrh byl schválen zastupiteli TOP09, Trojkoalice, Pirátů, Nezávislých a ODS, kteří mají dohromady 35 hlasů.

Odkazy

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Koalice připravila extrémně projídací rozpočet
30.11.2017

Koalice připravila extrémně projídací rozpočet

Pirátští zastupitelé na čtvrtečním zasedání zastupitelstva nepodpořili rozpočet hlavního města Prahy na rok 2018 předkládaný koalicí. „Rozpočet je ještě více projídací než minulý rok. Běžné výdaje meziročně stouply téměř o 4 miliardy a kapitálové výdaje...