Portál Pražana se rozšiřuje o agendu poplatků za psy, pilotní provoz funguje v Praze 3

26. 01. 2022
Portál Pražana se rozšiřuje o agendu poplatků za psy, pilotní provoz funguje v Praze 3

Praha rozšiřuje Portál Pražana o další funkcionalitu, tentokrát se jedná o agendu místního poplatku ze psů. V současnosti je v provozu pilotní fáze projektu v městské části Praha 3, další městské části budou brzy následovat.

Realizace agendy psů reaguje na jeden z hlavních cílů Portálu Pražana, tedy umožnit Pražanům, aby si mohli vyřídit své záležitosti s městem na jednom místě, a to pouze pomocí počítače nebo chytrého telefonu.

„V naší metropoli žije přibližně 90 tisíc psů, proto mi přijde důležité mít možnost zaplatit tento správní poplatek online bez nutnosti chodit někam na úřad. O tom, že mají obyvatelé Prahy o poskytování služeb online zájem, svědčí i neustále se zvyšující návštěvnost Portálu Pražana,“ uvádí Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy.

Prostřednictvím Portálu Pražana je nyní možné provést přihlášení i odhlášení psa, zobrazit poplatkové povinnosti a aktuální finanční rekapitulaci nebo provést změnu v evidenci, jako je například přidání dalších psů či čísla čipu a jeho úprava.

„Jedná se o logický krok, jelikož možnost vyřídit si maximum věcí online je výhodné jak pro obyvatele, tak i pro samotný řad. Praha 3 je připravena se stát pilotním místem pro digitalizaci dalších agend, které by měly následovat,“ říká starosta městské části Praha 3 Jiří Ptáček.

Správu a rozvoj Portálu Pražana zajišťuje městská společnost Operátor ICT, a.s. (OICT).

„Systém jsme úspěšně ověřili na Praze 3 a chceme ho rozšiřovat na další městské části. Nejprve na ty, které k evidenci poplatků používají stejný software jako Praha 3, a tedy stejným způsobem zpracovávají potřebná data. OICT buduje Portál Pražana jako centrum digitálních služeb, portál vnímám jako skvělou příležitost pro úřad i pro občany pro zjednodušení a zefektivnění práce,“ dodává Matej Šandor, místopředseda představenstva OICT.

V další fázi se rozšíření uskuteční v městských částech Praha 11, Nebušice, Vinoř a Zbraslav. Poté se připojí i městské části Praha 8, Praha 14 a Praha 17. Systém pak bude otevřen k zapojení dalších městských částí.

Kromě agendy psů je na Portálu Pražana možné například spravovat poplatky za komunální odpad a zobrazovat si stav přeplatků a nedoplatků nebo nastavit si platbu formou inkasa. Dále jsou na portálu informace o stavu sběrných nádob, evidované adresy pro zasílání rozpisů poplatků, upozornění na nedoplatky, informace o poplatcích s blížící se splatností a podobně. V nejbližší době se chystá zobrazení dat o rezidenčním parkování s výhledem možnosti placení na zónách placeného stání a možnost ověřeného anketního hlasování a podepisování e-petic. Aktuálně je v přípravě také digitální možnost připomínkování metropolitního plánu, které by se mělo uskutečnit už na jaře letošního roku.

V současné době nabízí Portál Pražana přihlášení pomocí datové schránky a přes prostředky sdružené pod Identitou občana a pomocí internetového bankovnictví (tzv. „bankovní identita“).

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Hlavní město spouští Portál Pražana
29.09.2020

Hlavní město spouští Portál Pražana

Nový webový portál, který má usnadnit obyvatelům metropole komunikaci směrem k Magistrátu hl. m. Prahy, úřadům městských částí a městským organizacím, spouští hlavní město v těchto dnech. Portál Pražana je už několik dní ve...