Praha vybere vítěze inovačního maratonu #NakopniPrahu 2

22. 06. 2021
Praha vybere vítěze inovačního maratonu #NakopniPrahu 2

Finalisté druhého ročníku Pražského inovačního maratonu #NakopniPrahu 2 se sejdou v sobotu 26. června v pražském Centru architektury a městského plánování (CAMP). Celkem 11 týmů zde před odbornou porotou odprezentuje své návrhy, jak s pomocí technologií nebo inovací zlepšit život Pražanů. Tři vítězná řešení získají finanční odměnu v celkové výši 100 000 Kč a vítěz navíc i podporu s realizací nápadu.

„Do druhého ročníku projektu #NakopniPrahu se nám opět přihlásily skutečně zajímavé a přínosné projekty. Ty nejlepší z nich určitě už brzy přispějí ke zlepšení kvality života Pražanů. Výběrem témat tentokrát bezprostředně reagujeme na aktuální situaci v Praze, jedná se mimo jiné o oblasti jako je zdraví obyvatel, doprava či turistika,“ říká primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.

Pražský inovační maraton #NakopniPrahu 2 odstartoval už v prosinci minulého roku. Cílem soutěže v tzv. „urban hackingu“ je vymyslet a do detailu rozpracovat návrh, jak v několika konkrétních oblastech zlepšit život Pražanů. Pro druhý ročník Praha vypsala tyto výzvy: zdraví; životní prostředí; energetika; bezpečnost a doprava; komunity; udržitelný turismus a kultura; vzdělávání a školství; data.

Celkem se soutěže účastnilo 55 týmů, z nichž 25 letos v dubnu prošlo semifinále, kde prezentovali své projekty. Do posledního kola následně postoupilo 11 finalistů, kteří získali finanční příspěvek, aby mohli své nápady dotáhnout a připravit funkční prototyp řešení.

Mezi nimi se nyní rozhodne o celkovém vítězi. Finále Pražského inovačního maratonu, kde soutěžící během 5 minut odprezentují odborné porotě své projekty, se uskuteční už v sobotu 26. června od 10:00 v prostorách CAMP. Vyhlášení za účasti primátora hl. m. Prahy Zdeňka Hřiba bude následovat od 15:30. Pořadateli maratonu jsou Magistrát hl. m. Prahy a Operátor ICT a. s., kteří organizací pověřili společnost Insane Business Ideas s.r.o. Celou akci bude možné sledovat online na webu nakopniprahu.cz.

Týmy, které postoupily do finále #NakopniPrahu 2:

 • Tým Collboard s projektem Collboard.com, neboli virtuální tabule pro školy. Aplikace je určena k online výuce a také hybridnímu vyučování, kdy se třída rozdělí na víc částí, ať už ve škole nebo doma.

 • Tým Lostik s projektem Chytrá klíčenka, která obsahuje čip s unikátním ID, napojeným na různé databáze, jež lze využít rozličnými způsoby. Např. pokud někdo nalezne klíče na ulici, donese je na místní úřad mezi ztráty a nálezy. Zde přiloží klíčenku Lostik ke čtečce. Následně se automaticky odešle informace majiteli klíčů, že se jeho klíče našly, a také kde si je může vyzvednout.

 • Tým Aignos s projektem, který mladým lidem pomůže zorientovat se v problematice umělé inteligence. Ukáže principy jejího fungování a představí, jak ji mohou sami aktivně využívat.

 • Tým Studenti PRO lékaře s projektem Medici PRO očkování. Ten si klade za cíl podpořit lékaře v boji s klesající proočkovaností, která je velkou hrozbou pro veřejné zdraví, a propojit poznatky z medicíny a komunikačních studií.

 • Tým Metacity s projektem, který si klade za cíl zjednodušit komunikaci mezi občany, developery, neziskovými organizacemi, městskými institucemi a dalšími zájmovými skupinami podílejícími se na rozvoji a plánování města skrze vizualizaci dat.

 • Tým Paioneers s projektem Praha energeticky soběstačná, který řeší produkci a ukládání elektřiny v místě spotřeby v Praze.

 • Tým Spolu Byznys a NGO s projektem Rosteme společně pro Prahu, který vytvořil seznamku s přesahem. Aplikace si klade za cíl propojovat pražské firmy deklarující zájem o společensky prospěšné projekty s NGO, které umějí měřit společenský dopad svých činností a komunikovat jej.

 • Tým Příroda v Praze s projektem soul roots, který se zaměřuje na zlepšení duševního zdraví člověka skrze trávení času v přírodě doprovázeného cvičeními, což vede k osobnímu růstu.

 • Tým tvemesto.cz s projektem Sousedská síť, který zprostředkovává lidem interakci s jejich okolím v informační, komunikační i sociální rovině. Vedle toho nabízí řadu praktických nástrojů k řešení situací v každodenním životě.

 • Tým Intermodálisti s projektem TAXI Lítačka, přepravní služby kombinující rychlost páteřní MHD ve středu města a komfort TAXI mimo centrum.

 • Tým Tnght s projektem, který si klade za cíl provést každého uživatele nočním životem v Praze od A do Z. Turisté i místní budou mít v digitální podobě přehled o všech místech, kde se nesmí pít alkohol, a dostanou upozornění na začátek nočního klidu.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Praha spustila registrace do 5. ročníku Pražského inovačního maratonu Nakopni Prahu. Zájemci se tak opět mohou zapojit do inovativního rozvoje metropole
10.01.2024

Praha spustila registrace do 5. ročníku Pražského inovačního maratonu Nakopni Prahu. Zájemci se tak opět mohou zapojit do inovativního rozvoje metropole

Registrace do již 5. ročníku Pražského inovačního maratonu Nakopni Prahu, jehož cílem je nakopnout inovační kulturu v Praze, jsou ode dneška otevřeny. Letošní ročník pro hlavní město kompletně organizuje jeho městská společnost Operátor ICT (OICT)....