Praha podpoří třetí ročník Pražského inovačního maratonu #NAKOPNIPRAHU

06. 12. 2021
Praha podpoří třetí ročník Pražského inovačního maratonu #NAKOPNIPRAHU

Pražští radní v pondělí 6. prosince schválili realizaci Pražského inovačního maratonu #NAKOPNIPRAHU 2022 a následnou podporu třem vítězným týmům ze strany projektové kanceláře Smart Prague městské společnosti Operátor ICT. Dva předchozí, úspěšně ukončené ročníky Pražského inovačního maratonu přinesly mnoho svěžích a inovativních projektů, které vzešly od veřejnosti, a některé z nich už se podařilo i realizovat.

Na podporu dalšího ročníku Pražského inovačního maratonu #NAKOPNIPRAHU, který se uskuteční v první polovině roku 2022, Praha vyhradí celkem 2 408 540 Kč bez DPH. Soutěž je určena pro dvou až pětičlenné týmy řešící výzvy z oblasti reálných problémů a potřeb města. Jde o tzv. inovační sprint se zaměřením na „urban hacking“, který má za cíl vybrat a rozvinout nejlepší projekty vzešlé z tematických výzev, např. z oblasti zdraví, životního prostředí, energetiky, bezpečnosti, dopravy, komunit, udržitelného turismu, kultury, vzdělávání a školství a dat.

Pražský inovační maraton je soutěž o nejlepší městské inovace na přibližně 6 měsíců, během kterých týmy za podpory města pracují na inovativních nápadech s cílem představit veřejnosti a porotě funkční prototyp nové služby, aplikace nebo technologie. Týmy projdou workshopy, školeními a mentoringem s experty z řad zástupců hl. m. Prahy, městských společností, ale i soukromých partnerů, což jim pomůže ve zdokonalení jejich nápadů nebo projektů. Odborná porota následně v semifinálovém kole vybere minimálně 10 nejlepších projektů. Ve finále pak týmy představí porotě prototyp řešení, včetně business plánu a prezentace pro investory. Tři nejlepší Praha finančně ocení a prostřednictvím následné podpory jim pomůže i s realizací projektu.

„Není to jen o podpoře inovací ve městě. Důležitým přínosem soutěže je také podpora myšlenky participace obyvatel na rozvoji města. Tyto projekty totiž propojují veřejnost s experty z řad samosprávy a městských společností. Přispívají tak k lepšímu skloubení potřeb občanů a města a společně utvářejí příjemnější prostor pro život,“ říká Zdeněk Hřib, primátor hlavního města Prahy.

„Praha se s konceptem soutěže #NAKOPNIPRAHU vydala vlastní cestou, kdy místo obvyklého víkendového hackathonu společně se soutěžními týmy rozvíjí nové myšlenky v rámci několikaměsíčního inovačního sprintu. Účastníci tak při řešení soutěžních výzev mohou jít mnohem více do hloubky a díky workshopům se naučí i sestavit finanční plán nebo dobře odprezentovat projekt potenciálním investorům,“ uvádí Jaromír Beránek, předseda Výboru pro IT a Smart City Zastupitelstva hl. m. Prahy.

„Mám velkou radost, že předchozí ročníky ukázaly, jaký je o akci zájem a kolik lidí má chuť Prahu zlepšovat a posouvat. Nápady lidí, kteří ve městě žijí, nám totiž zásadně rozšiřují obzory. Navíc myslím, že je v Praze, i díky předchozím ročníkům, pro inovace dobré podhoubí, a jsem zvědavý, jak se k současným výzvám postaví nové týmy inovátorek a inovátorů,“ dodává Matej Šandor, místopředseda představenstva OICT, který se jako mentor a porotce #NakopniPrahu účastnil i minulý rok.

V rámci zajištění podpory vítězných týmů z předchozích ročníků #NAKOPNIPRAHU se už podařilo zrealizovat několik projektů, mezi nimi například projekt nazvaný Knihy na Prahu. Jeho cílem bylo poskytnout seniorům elektronické čtečky knih včetně odpovídajícího obsahu a naučit je čtečky ovládat. Do projektu se zapojila i Městská knihovna v Praze, která poskytla mj. čtečky knih a digitální obsah. V druhém ročníku uspěl například projekt Collboard, který představil sdílenou tabuli pro online a hybridní výuku, dostupnou komukoli na adrese www.collboard.com.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Praha spustila registrace do 5. ročníku Pražského inovačního maratonu Nakopni Prahu. Zájemci se tak opět mohou zapojit do inovativního rozvoje metropole
10.01.2024

Praha spustila registrace do 5. ročníku Pražského inovačního maratonu Nakopni Prahu. Zájemci se tak opět mohou zapojit do inovativního rozvoje metropole

Registrace do již 5. ročníku Pražského inovačního maratonu Nakopni Prahu, jehož cílem je nakopnout inovační kulturu v Praze, jsou ode dneška otevřeny. Letošní ročník pro hlavní město kompletně organizuje jeho městská společnost Operátor ICT (OICT)....