Březen Víta Šimrala: Návštěvy a kontroly pražských škol, technické vzdělávání ale i inovace kosmických technologií

11. 04. 2019
Březen Víta Šimrala: Návštěvy a kontroly pražských škol, technické vzdělávání ale i inovace kosmických technologií

Milí Pražané,

můj březen byl poměrně náročný. V oblasti školství jsem pracoval především na tom, aby zaměstnanci pražských škol, tj. jak pedagogové tak i ti, kteří jsou nezbytní pro technické zajištění školy, měli vyšší platy a neutíkali nám hromadně do soukromé sféry. Prostředky hledáme nejen v rozpočtu hlavního města, ale také komunikuji s MŠMT, aby naplnilo to, co slibuje vládní program – více peněz pro pracovníky ve školství.

Navštěvoval jsem pražské školy, primárně ty střední, kde letos ředitelům končí funkční období. Považuji za zásadní, abychom měli přehled o stavu zřizovaných škol nejen z papíru, ale i z osobní zkušenosti. Jen tak budeme moci dělat informovaná rozhodnutí o případných konkursech na místa ředitelů, ale i o potřebných investicích.

V rámci mých návštev na školách jsem se potkal nejen se studenty, pedagogy a řediteli, ale také s hamburským senátorem a zemským ministrem pro školství Tiesem Rabem. Ten se byl při návštěvě Prahy podívat na Sřední odborné učiliště na Jarově. Stejně jako já, tak i senátor Rabe vidí důležitost odborného školství, které je u nás sice zatím na vysoké úrovní, ale zároveň je velmi podfinancované a hrozí, že jeho kvalita bude rapidně klesat.

Pracujeme na dlouhodobé Koncepci rozvoje sportu v Praze, abychom identifikovali nejvhodnější místa pro výstavbu nových sportovišť v Praze. Podle mého půlročního plánu jsme ve Výboru pro územní rozvoj odsouhlasili potřebnou změnu územního plánu pro výstavbu Gymnastické haly Věry Čáslavské v areálu sportoviště Ministerstva vnitra ve Stromovce.

V podpoře rozvoji inovací v Praze začínáme pracovat na rozvoji našich kosmických aktivit, abychom podpořili schopnost České republiky podílet se na mezinárodních vesmírných projektech. Vedle toho jsme se posunuli také v projeku PRG.AI. Vyčlenili jsme potřebné kanceláře pro výzkumné týmy v Radničních domech na Staroměstském náměstí a začali partnerství středních odborných škol a vysokých škol na kurikulu nových předmětů a oborů, jež se budou specializovat na umělou inteligenci.

Společně s předsedou Výboru pro IT a Smart City jsme navštívili sérii konferencí a networkingových události v Silicon Valley. Přivezli jsme nejen nové informace potřebné pro rozvoj hubu umělé inteligence a autonomní dopravy v Praze, ale i nabídku jedné americké firmy na relokaci do Prahy.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Praha bude spolupořádat kongres ICGAI
25.02.2020

Praha bude spolupořádat kongres ICGAI

Rada hl. m. Prahy dnes schválila, že se město bude podílet na organizaci mezinárodního kongresu ICGAI (International Congress for the Governance of Artificial Intelligence 2020). Jeho tématem bude regulace a etika umělé inteligence. Očekává se...