Leden Jaromíra Beránka: Příprava inovačního hubu, kongres pro podporu prg.ai a Smart Prague 2030

17. 02. 2020
Leden Jaromíra Beránka: Příprava inovačního hubu, kongres pro podporu prg.ai a Smart Prague 2030

Jednání zastupitelstva je svátkem a oslavou demokracie. Nicméně díky svým četným přestávkám a nekonečným rozpravám mi již tradičně poskytuje čas k tomu zamyslet se a bilancovat uplynulý měsíc. Nejinak tomu mělo být i nyní, ale stalo se, s čím nikdo předem nepočítal, ba co si nikdo nedokázal představit ani v těch nejdivočejších snech: zastupitelstvo vyčerpalo svůj program jen pár minut po 17. hodině a ve víru dalších povinností už nezbyl prostor pro to spočinout prsty na klávesnici a roztančit je v rytmu nedávno minulých chvil. Ano, teď to odnášíte vy, protože takové fantazie bych jindy než v pátek večer vskutku nezplodil! Zde je tedy můj report za leden:

  • Během ledna jsme se s Matejem Šandorem z Operátora ICT scházeli s jednotlivými gesčními radními a řediteli odborů MHMP k diskusím nad jejich prioritními projekty spadajícími pod Koncepci Smart Prague 2030. Během jara nás čeká ještě spousta práce s dokončením Akčního plánu pro následujících pár let. Ten nám pomůže projekty lépe plánovat a řídit.
  • S kolegy z Operátora ICT také intenzivně pokračujeme v přípravách inovačního hubu pro město s pracovním názvem SPACE (Smart Prague Center). Aktuálně hledáme prostory pro umístění hubu (podmínkou je dobrá dopravní dostupnost), uvítáme tedy případné tipy!
  • Společně s radním Vítkem Šimralem jsme se vypravili do Londýna na úvodní seminář vzdělávacího programu Digitální transformace měst, který zaštiťuje nadace Bloomberg Philantropies. Pod vedením profesorů z Harvard Business School (ano, té stejné fakulty slovutné americké univerzity, kterou údajně kdysi pár týdnů navštěvoval Petr Stuchlík, který chtěl nakopnout Prahu!) a Harvard Kennedy School of Government jsme společně s kolegy z dalších dvaceti evropských hlavních měst rozebírali stav digitalizace v našich metropolích a načerpali cenné informace o fungujících nástrojích a metodách práce. Už v březnu nás čeká další výukový blok a věřím, že zejména díky propojení s dalšími městy pro nás účast v programu velmi dobrou investicí času a energie.
  • S vydatnou pomocí kolegyně Adély Cinkaničové jsem zanesl své vybrané projekty (přesněji projekty v oblasti inovací a Smart City, které připravujeme společně s primátorem) do námi nově zaváděného nástroje pro projektové řízení a reporting s názvem OpenProject. Malá ochutnávka je k dispozici zde, ale na finalizaci ještě pilně pracujeme: http://op.oictesting.cz/informatika/informatika-1
  • Za velké pozornosti médií jsme v Praze podepsali partnerskou smlouvu s Tchajpejí. Věřím, že i díky několika společným setkáním, kde jsme společně diskutovali problémy a výzvy našich měst, budou na Prahu rádi vzpomínat a naše spolupráce se do bude dále úspěšně rozvíjet!
  • Stejně jako v předchozích měsících intenzivně rozvíjíme iniciativu prg.ai, která pomáhá Praze v cíli stát se evropským superhubem umělé inteligence. Aktuálně mj. pracujeme na přípravách významného mezinárodního kongresu, který se bude v polovině dubna v prostorách Národního muzea věnovat otázkám řízení a regulace AI. Více na www.icgai.org.
  • A abych nezapomněl ani na své další srdeční záležitosti, musím zmínit pokračující práce na generelu dobíjecích stanic pro elektromobily a také projekt Biotech Prague, který již dostává konkrétnější obrysy „klastru pro podporu výzkumu a inovativního podnikání v oblasti biotechnologií“.

A co zajímavého podnikáme teď v únoru? Projektů je celá řada a na mnoha frontách, ale čeká nás zejména přivítání účastníků Pražského inovačního maratonu (#nakopniprahu) na úvodní nalejvárně v CAMPu, výběr nových startupů do vesmírného inkubátoru ESA BIC a také studijní a obchodní cesta do Tel Avivu. Už teď se tedy můžete těšit na příští report!

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Praha bude spolupořádat kongres ICGAI
25.02.2020

Praha bude spolupořádat kongres ICGAI

Rada hl. m. Prahy dnes schválila, že se město bude podílet na organizaci mezinárodního kongresu ICGAI (International Congress for the Governance of Artificial Intelligence 2020). Jeho tématem bude regulace a etika umělé inteligence. Očekává se...