Mgr. Václav Láska

Václav Láska (4. srpna 1974, Rakovník) je senátor za volební obvod Praha 5, zvolený s podporou Pirátů.

Láska pracoval jako policejní vyšetřovatel. V roce 1999 nastoupil na Úřad finanční kriminality a ochrany státu (ÚFKOS), kde vedl vyšetřování související s IPB a s Harvardskými fondy. V roce 2003 opustil řady policie, krátce pracoval v oblasti ekonomického poradenství a v roce 2007 působil několik měsíců také v bezpečnostní agentuře ABL.

Od roku 2004 se věnuje právní praxi. V červenci 2007 zamítl ministr vnitra Ivan Langer Láskovu žádost o zbavení mlčenlivosti, jejíž schválení by mu umožnilo vypovídat v USA v kauze Viktora Koženého. V roce 2011 analyzoval kauzu Promopro, podal ve věci trestní oznámení, které vedlo k zahájení trestního stíhání vysokých státních úředníků. V roce 2012 prováděl prověrku smluvních vztahů Dopravního podniku hl.m. Prahy, která vyústila v řadu trestních oznámení na bývalý management podniku, advokáty a známé pražské podnikatele.

Do senátu kandidoval s podporou Pirátů v roce 2014, ve volbách porazil svého protikandidáta Pavla Žáčka za ODS. V roce 2020 svůj mandát senátora obhájil.