Tomáš Murňák

Narodil jsem se v roce 1980 v Praze. Po absolvování obchodní akademie mne profesní kariéra zavedla do softwarového oddělení nakladatelství odborné literatury, kde s výjimkou krátkého pobytu v Anglii pracuji dodnes.

O politiku se zajímám přes 10 let. Aktivně jsem se do ní zapojil v komunálních volbách do zastupitelstva městské části Prahy 13 již jako člen České pirátské strany na kandidátce Zelených v roce 2010.

Zastupitelem jsem se stal v roce 2014, kdy Piráti pod mým vedením, v koalici se Stranou Zelených pod názvem Zelení a piráti pro 13, získali ve volbách 11,19 % hlasů, což nám přineslo 5 mandátů (2 Piráti a 3 Zelení) z celkových 35.

I přesto, že jsme nakonec skončili v opozici a koalice nám nedovolila zasednout v žádném výboru ani komisi, podařilo se nám prosadit část pirátského programu jako je rozklikávací rozpočet, zveřejňování rozpočtu ve strojově čitelném formátu, pozastavit neefektivní projekt kamerového systému a vrátit autorská práva k pořadům TV Praha 13 do vlastnictví Městské části.

Osobně jsem upozornil také na vyvádění dotací určených spolkům zpět radním .

Úspěšný boj na Praze 13 jsem svedl také za svobodný přístup k informacím, který se mi vládnoucí koalice pokusila zamezit například falešnou skartací zvukového záznamu z jednání (viz též moje interpelace ).

Záznam jsem chtěl použít jako zvukovou stopu k našemu pirátskému natáčení jednání zastupitelstva, protože doposud není u nás jako na ostatních MČ oficiálně zveřejňováno . Záznamy mi po odvolání na Národní archiv pro porušení archivního zákona ve spolupráci s pražskými zastupiteli musely být vydány.

Mé podání na odbor kontrolních činností pražského magistrátu nakonec významnou měrou přispělo k vydání nové směrnice pro vydávání informací, která konečně zavedla mj. i odpovědnost osob za neposkytnutí informace. Od této doby si radnice nedovolí informace odepřít nejen mne, ale z reakcí našich příznivců víme, že je sdílnější i při podání běžných občanů.

Ve spolupráci se spolky se věnujeme i otázce necitlivé výstavby, která zde zpravidla probíhá bez vyjádření veřejnosti.

V červenci 2015 jsme na ustavující schůzi založili Místní sdružení Piráti Praha 13 a já byl zvolen jeho předsedou. V komunálních volbách v roce 2018 jsem byl zvolen zastupitelem hlavního města Prahy a stal jsem se místopředsedou výboru pro územní rozvoj. Z toho důvodu jsem rezignoval na pozici zastuptele městské části Praha 13.

Mezi mé zájmy patří: Informační technologie, politika, cyklistika a historická literatura.

Kalendář:

Moje aktuality