Piráti dali stát do soudní exekuce kvůli poplatkům za technické normy

11. 02. 2016
Piráti dali stát do soudní exekuce kvůli poplatkům za technické normy

Po rozsudku Nejvyššího správního soudu Městský soud v Praze nařídil dne 7. 9. 2015 Úřadu pro technickou normalizaci poskytnout technické normy ve stavebnictví Jakubu Michálkovi, předsedovi pirátských zastupitelů v Praze. Úřad technické normy až na 4 výjimky neposkytl, ačkoliv mu to soud výslovně přikázal. Bezplatnost se vztahuje pouze na oblast stavebnictví, kde ji nařizuje stavební zákon.

“Protože se chceme domoci respektování rozsudku, požádali jsme dnes o nařízení výkonu rozhodnutí soudem, tedy o soudní exekuci. Navrhujeme, aby soud odpírané normy úřadu odebral a pokud to Úřad neumožní, aby ho k tomu soud donutil opakovanými pokutami. Pro normy tedy půjdou přímo vykonavatelé soudu. Za nezákonnost jednoznačně zodpovídá ministr Mládek (ČSSD), který nezákonným zpoplatněním technických norem připravil každého stavaře o tisíce korun,” říká Jakub Michálek.

Ministr Mládek nyní navíc ve sněmovně prosadil přílepek, který má technické normy ve stavebnictví opět zpoplatnit. Piráti se pokusí tuto změnu zarazit v Senátu. Změna zákona každopádně neplatí do minulosti, na vykonatelnosti rozhodnutí se tedy nic nezmění ani pozdější změna zákona.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články