Jednotný systém parkování

05. 09. 2014
Jednotný systém parkování

Přeplněnost města auty a nedostatek parkovacích míst je problém, který řeší všechna velká města. Lze se v mnohém inspirovat od měst, kde jsou na tom lépe. To, že se má primárně řešit na úrovni celopražské, nikoliv městských částí, je bez debat.

Piráti podporujemí jednotný systém placeného parkování v Praze bez nesmyslných odtahů aut. Podle mého názoru je nereálná představa, že každý občan má zároveň právo na vyhrazené místo v centru města pro trvalé parkování zdarma. Vlastník nemovitosti by za takový nájem parkovacího místa měl platit cenu v tržních relacích. Tím spíše, pokud je v centru města kvalitní městská doprava.

Současný systém různých zón je ovšem dost nepřehledný. Proto je dobré diskutovat o systému placeného parkování s jednou zónou, kde mohou za peníze parkovat všichni stejně, ale cena je v čase i místě (podle obsazenosti parkovacích míst) variabilní v korelaci se standardními nájmy veřejného prostranství, včetně možnosti permanentky. Musí být vždy ověřitelné, zda auto parkuje oprávněně či nikoliv. Orgány města by měly vlastníky neoprávněně parkujících aut pokutovat, zejména v případě plného obsazení, nikoliv auta rovnou bez dalšího odtahovat. Vymezení zón, ceny a další podrobnosti by v mezích stanovených městem byly v dikci městských částí, v tom souhlasím s vedením města.

Věřím, že díky chytrým aplikacím se v budoucnu podaří zkrátit čas hledání volného místa, což řidiče trápí asi nejvíce. Nejsem si ale jist, zda je město v dnešní době něco takového zvládnout. Dále je třeba snížit neuvěřitelně velké náklady na správu současného systému, a to případně i prostřednictvím komerčních dodavatelů pro jednotlivé oblasti s každoroční soutěží, pokud to bude efektivnější než správa městem.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Praha pronajme stovky garážových stání
15.03.2024

Praha pronajme stovky garážových stání

Hlavní město Praha vypsalo záměr pronajmout více než 330 volných garážových stání. Dosud prázdné garáže městu přinesou asi tři miliony korun. Garáže a garážová stání v městských částech Praha 8, 9, 11, 13, 14, Kunratice,...