Praha pomůže rodinám s nedostatkem výpočetní techniky, školáci se nebudou muset o počítač dělit s rodiči
Hlavní město pokračuje ve snaze dovybavit žáky a jejich rodiny počítači, aby se mohli pohodlně zúčastnit dálkové výuky. Městské společnosti Pražská plynárenská a PRE takto poskytnout školákům přibližně 70 kusů techniky. Další firmy radní hlavního města Prahy oslovují.
„Epidemie koronaviru nás zasáhla nepřipravené. Nezbytná vládní opatření tak postihují všechny bez ohledu na pohlaví, věk či sociální status. Proto je v této době důležité, více než kdy jindy, si navzájem pomáhat. Snažíme se tedy pomoci školákům i jejich rodinám s nedostatkem výpočetní techniky. Situace je mimořádná a málokdo má doma počítače pro všechny členy domácnosti, proto se snažíme oslovit městské firmy, jestli nemají nadbytečnou techniku, která by mohl sloužit potřebným,“ vysvětluje radní hl. m. Prahy Jan Chabr.
K zavřeným školám se v uplynulém týdnu přidala také povinnost zaměstnanců vykonávat práci z domova, pokud je to jen trochu možné. Tzv. home office může být podle radního Chabra pro řadu lidí skvělou variantou, pro jiné ale noční můrou. Být co nejvíce efektivní v kombinaci s domácí výukou školou povinných potomků může být v řadě případů problém. A nejde jen o koncentraci a klid, ale také o sdílení výpočetní techniky.
„Těší mě, že náš nápad oslovit jednotlivé městské společnosti s poskytnutím výpočetní techniky pro rodiny, které svým dětem nemohou zajistit distanční výuku, byl uskutečněn. Tímto bych rád poděkoval městským firmám a všem těm, kteří se snaží takto pomoci a počítače do rodin poskytnou. Aby měla daná opatření efekt, je třeba opatření respektovat a zároveň zachovat vzdělávání,“ uvádí radní hl. m. Prahy pro oblast školství Vít Šimral.
Ačkoliv má dnes počítače k dispozici téměř každá domácnost, ne vždycky mají všichni k dispozici tolik počítačů, kolik je členů domácnosti. Zejména rodiny s více dětmi se tak dostávají do situace, kdy nemohou rodiče pracovat a děti studovat současně.
Ze strany hlavního města byly osloveny městské společnosti, které disponují vyřazenou výpočetní technikou, aby daná zařízení poskytly prostřednictvím školského odboru města žákům, kde tento problém řeší.
„Je to sice jen malý krůček, ale i v takzvaném lockdownu musíme myslet na budoucnost. A vzdělání nejmladší generace je základním předpokladem jakékoli budoucnosti,“ říká k situaci radní Chabr.
Celkem takto společnosti PRE a Pražská plynárenská poskytnou dětem a rodinám 70 kusů techniky, která jim pomůže překonat období, kdy je nařízena distanční výuka.