ANO a ČSSD v Praze nechtějí zveřejňovat faktury

25. 02. 2016
ANO a ČSSD v Praze nechtějí zveřejňovat faktury

Zastupitelé za ANO a ČSSD odmítli na jednání výboru pro legislativu a protikorupční opatření hlasovat pro návrh, aby Praha začala zveřejňovat seznam faktur. Návrh, který byl koncipován jako výzva Radě, na jednání navrhl zastupitel hl. m. Prahy za Piráty Adam Zábranský. „Zveřejňování seznamu faktur je celkem velký krok kupředu v transparenci a přitom je to velmi jednoduchá záležitost. Stačí párkrát kliknout myší a pak jen vymazat osobní údaje, které ale v informačním systému v naprosté většině případů uvedené nebývají. Magistrát generuje zhruba 13 000 faktur ročně. S jejich zveřejněním by kdokoliv mohl například jednoduše zjistit, kolik celkem peněz od města dostaly kontroverzní firmy v pozdní éře Pavla Béma,“ shrnuje Adam Zábranský.

Pro návrh Pirátů hlasovala kromě pirátského navrhovatele jen zastupitelka za Trojkoalici Petra Kolínská. Ostatní přítomní členové výboru, tedy Irena Ropková z ČSSD a Libor Hadrava, Vladislava Veselá a Jarmila Bendová z ANO, se hlasování zdrželi (což de fakto znamená hlas proti).

„Za chvíli budeme mít rok a půl od voleb a za tu dobu bylo zavedeno jen několik málo protikorupčních opatření. Tím, že ANO a ČSSD odmítly podpořit náš návrh, jednoznačně ukázaly, že o transparenci umí pouze mluvit. Přitom jejich zastupitelé ani nesdělili žádné argumenty, proč faktury nezveřejňovat.“

Seznamy faktur již zveřejňují například Ministerstvo financí či městské části Praha 5 a Praha 6. Praha má ke zveřejňování otevřených dat určený server opendata.praha.eu, o jehož vznik se zasadil zastupitel za Piráty Ondřej Profant. Ten již v říjnu minulého roku vyzval pražskou náměstkyni pro finance Evu Kislingerovou (ANO), aby zveřejňování faktur zařídila, a to včetně podrobného návodu. Náměstkyně ale nic neudělala.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Slezákovi územní rozvoj nechat nechceme
20.10.2016

Slezákovi územní rozvoj nechat nechceme

Proti politickým trafikám nic dělat nebudeme – to je současné stanovisko koaličních stran. Zastupitelstvo v listopadu 2015 uložilo Radě hlavního města, aby vypracovala pravidla pro transparentní obsazování dozorčích rad. Ta žádná pravidla v termínu nevypracovala,...