Kauza Březina, spekulace, nebo spekulace s pozemky?

03. 05. 2016
Kauza Březina, spekulace, nebo spekulace s pozemky?

Na konci července 2015 dostal soudce Havlín šest a půl roku vězení za přijímání úplatků. Havlín za úplatu zmírňoval tresty lidem, kteří řídili pod vlivem alkoholu. O pár dní později policejní odposlechy odhalily, že Havlín měl u soudu pomoci i Karlu Březinovi předsedovi klubu ČSSD v pražském zastupitelstvu. Podle odposlechů se Havlín pochlubil svému známému, že Březinu zprostil obžaloby ve věci neoprávněného pobírání odměn z dozorčí rady (v obdobném případě byl později Březina pravomocně odsouzen za podvod).

Odměnou za Havlínovu “službu” měla být pomoc se změnou územního plánu ve prospěch podnikatelů Františka Janů a Jana Harangozzo. Březina celou kauzu označil za spekulaci a podnikatel Janů tvrdil časopisu Respekt, že v Praze žádný pozemek nevlastní. Piráti ovšem od anonymního whistleblowera získali dokumenty, které dokládají, že v Praze existuje pozemek z jehož změny na stavební parcelu by profitovali podnikatelé Janů a Harangozzo a Karel Březina spolu s Janem Slezákem (dlouholetý zastupitel ČSSD) podnikli několik kroků k tomu, aby daný pozemek z pole na stavební parcelu změnili. Přinejmenším jeden z těchto kroků byl poměrně nestandardní, další podezření vzbuzuje časová osa dané změny.

V pražských Čakovicích leží pole o rozloze zhruba 12 hektarů. V roce 2006 ho koupil místní podnikatel Pokorný a požádal radu městské části, aby navrhla Praze změnit tento pozemek na stavební parcelu. Rada Čakovic začátkem roku 2007 na podruhé se záměrem souhlasila a podala příslušný podnět příslušným orgánům Prahy. Pak se řadu let s podnětem nic nedělo, pouze část pole koupila společnost Quentin Investment s.r.o. , do které časem majetkově vstoupili podnikatelé Harangozzo a Janů. V případě realizace změny by se daný pozemek zhodnotil o více než 300 milionů korun.

Až v červnu 2012 byl Březina pravomocně zproštěn obžaloby a poté se změna pohla kupředu. Úřad ji začal zpracovávat a Čakovice potvrdili, že o ni stále stojí. V červnu 2014 Karel Březina s TOP 09 vyjednal smlouvu o toleranci menšinové rady Prahy. Na oplátku mu TOP 09 slíbila mimo jiné schválení změn územního plánu. V lednu 2014 navrhla komise pro územní rozvoj podnět na změnu čakovického pole zamítnout, ale tady do hry vstoupil Jan Slezák, Březinova pravá ruka, a prosadil, aby výbor pro územní rozvoj, protiváha komise, navrhl podnět schválit. Podnět následně necelých 5 měsíců před volbami prošel zastupitelstvem a dostal se do fáze návrh zadání změny územního plánu (Z-2901).

Tady se ovšem návrh i zastavil, protože se potvrdily obavy komise, že změna je nežádoucí, Chybí kapacita čističky odpadních vod, zhoršilo by se vsakování vody v lokalitě, zbytečně by se rozšířilo zastavěné území ve městě a nesouhlasí ani hygienická stanice.

Piráti proto na Karla Březinu a Jana Slezáka podali trestní oznámení, které bohužel policie odložila a navrhli jsme zastupitelstvu příslušnou změnu zamítnout. To se bohužel také nepodařilo. Povedlo se alespoň zajistit, že v tuto chvíli nepokračuje její schvalování (změna je přerušená).

Odkazy

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

ANO na kontrolním výboru podrželo Březinu
27.01.2016

ANO na kontrolním výboru podrželo Březinu

Pražští zastupitelé hnutí ANO Patrik Nacher (ANO 2011) a Petr Novotný (ANO 2011) dnes na jednání kontrolního výboru podrželi pravomocně odsouzeného podvodníka Karla Březinu. Odmítli totiž podpořit návrh Pirátů, aby Březinovo setrvání ve funkci předsedy...

Březino odstup, vyzývají Piráti
27.01.2016

Březino odstup, vyzývají Piráti

Karel Březina, předseda klubu ČSSD v pražském zastupitelstvu, neuspěl s dovoláním Nejvyššímu soudu, takže i nadále zůstává pravomocně odsouzeným podvodníkem. Piráti trvají na výzvě Karlu Březinovi k rezignaci ze všech funkcí a jeho odchodu z...