Vítáme novou datovou platformu Prahy

22. 06. 2018
Vítáme novou datovou platformu Prahy

Praha, 22. června 2018 - Piráti vítají vznik datové platformy Prahy Golemio (https://golemio.cz/), kterou ve středu představila městská společnost Operátor ICT. Jedná se totiž o jeden z opravdu klíčových prvků smart cities. Aby město bylo chytré, je potřeba, aby spolu jednotlivé části komunikovaly a rozhodnutí byla založena na datech. A přesně k tomu tato platforma slouží – k výměně dat mezi jednotlivými institucemi ve městě.

V Praze je dat nepřeberné množství: od městských částí přes příspěvkové organizace až po akciové společnosti. Golemio je rozšířením a nástavbou pražského katalogu otevřených dat, který spoluzaložil pirátský zastupitel Ondřej Profant (http://opendata.praha.eu).

„Díky sdílení dat může město dosáhnout značných finančních úspor na budoucích IT systémech, rychleji a přesněji rozhodovat a poskytnout data občanům, kteří s nimi mohou dále pracovat. Třeba zkoumat, jak zlepšit síť MHD, či zjistit, kdy snáze zaparkuje,“ vysvětluje Ondřej Profant, který je dnes již poslancem.

Piráti krok k lepšímu sdílení dat za profesionálních podmínek chválí.

„Velmi oceňujeme i to, že Operátor buduje interní kapacity, které drží know how, a dokonce hodlá integrační části řešení vyvinout jako open source software,“ dodává Profant.

Připomínky však máme k samotnému technickému řešení pro pilotní provoz. To bylo totiž soutěženo zcela bez dlouhodobé finanční rozvahy (TCO). Velmi se obáváme výrazného navýšení ceny v momentě, kdy do systému budou přibývat data ve větších objemech. Přitom právě navyšování objemu dat (a tím jejich přesnosti) je cílem datové platformy. Doufáme, že se s tímto problémem současný tým datové platformy dokáže vyrovnat.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Datová platforma Golemio zveřejňuje data týkající se dopadu epidemie koronaviru na realitní trh v Praze
05.05.2020

Datová platforma Golemio zveřejňuje data týkající se dopadu epidemie koronaviru na realitní trh v Praze

Datová platforma hlavního města Prahy Golemio, kterou provozuje městská společnost Operátor ICT, zveřejnila analýzu týkající se dopadu současné epidemie COVID-19 na realitní trh v Praze. Analýza přináší cenná data, která umožní pokračování kvalifikované a informované...