Tento víkend nabídne Brno ochutnávku svobodné kultury

03. 11. 2015
Tento víkend nabídne Brno ochutnávku svobodné kultury

Již podeváté se bude v Brně konat Open Alt, konference zaměřená na tématiku Linuxu a svobodného softwaru. Letos se však její téma rozšíří o svobodnou kulturu a také o otevřená data. Ta stále častěji hýbou světem, a lze se s nimi setkat i v české kotlině. Nástupu otevřených dat nepomáhají pouze aktivisté, ale postupně je iniciují již i orgány veřejné správy. Otevřená data představí nejprve brněnský zastupitel Jiří Ulip, který se snaží odbourat současnou praxi, kdy data má k dispozici jen a pouze úřad ₋ nikoliv veřejnost. Ve druhé přednášce své zkušenosti sdělí i ředitel odboru infomatiky na děčínském magistrátu Tomáš Kejzlar, který úspěšně pomohl nasadit v tomto severočeském městě otevřená data pod open sourcovou infrastrukturou.

Ondřej Profant, autor portálu opendata.praha.eu, představí jako pražský zastupitel projekt Otevřená města. Tedy spolek, který by měl sloužit pro sdílení dobré praxe mezi jednotlivými městy. Často se totiž stýkáme s tím, že jednotlivá česká města nezávisle na sobě řeší ten samý problém ₋ a místo sdílení vlastních zkušeností pak obvykle padají do spárů nevýhodných a špatně použitelných projektů, které akorát veřejnou správu finančně vysávají.

A jak jsme na tom se svobodným softwarem ve veřejné správě? O tom promluví opět Ondřej Profant. Představí, jakého pokroku se podařilo dosáhnout na pražském magistrátu, kde je informatika již pověstná svojí neefektivitou, předražeností, nekoncepčností a chaotičností. Jak se daří bojovat s molochy, kteří obsazují jeden kraj za druhým. Ukáže, co jsou “teze digitální strategie”, které přijala Rada hlavního města Prahy, a které by mohly pražské informatice nemálo pomoci.

Na konferenci Open Alt toho bude samozřejmě ale mnohem více. Areál fakulty informačních technologií VUT v Brně na Králově Poli nabídne celkem desítky přednášek a workshopů; v provozu bude celkem sedm přednáškových míst, která budou fungovat paralelně a kde prezentující ukáží všechno možné, od otevřeného hardware pro technické nadšence, přes rozvíjení Open Street Map svobodným editorem až po pečení open source chleba.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Zábranský: Rok 1968 nezapomeneme!
21.08.2023

Zábranský: Rok 1968 nezapomeneme!

Invaze vojsk Varšavské smlouvy začala v noci z 20. na 21. 8. 1968, stála životy 137 Čechů a Slováků, zadusila reformy Pražského jara a spustila víc než 20 let normalizační šedi.