Adam Zábranský pokračuje v odhalování klientelistické sítě ČSSD

06. 11. 2017
Adam Zábranský pokračuje v odhalování klientelistické sítě ČSSD

Další firma, která získává zakázky od městských firem a je napojená na ČSSD, je společnost Kovis. Na problematiku pozkázal pražský zastupitel Adam Zábranský. Kovis inkasuje od Dopravního podniku hl. m. Prahy 30 milionů korun ročně za služby ostrahy, převážně vozoven a autobusových garáží. Smluvní vztah existuje už od roku 2002. Celkem si tak firma přišla za posledních patnáct let na téměř 400 milionů. Vlastníkem společnosti Kovis je Petr Kovanda, bývalý člen ČSSD.

„Když poskládáme všechny námi zatím zjištěné informace dohromady, výsledný obrázek je velmi podezřelý. Tři členové ČSSD ze stejné městské části získali od pražského dopravního podniku a dalších městských institucí zakázky za téměř dvě miliardy korun. Minimálně u dvou z nich je poté prokazatelné, že jsou bývalými spolupracovníky Ivo Rittiga. Zajímavým společným prvkem je i fakt, že všechny 3 firmy – Premio Invest, Lasesmed a Kovis – do doby, než od Dopravního podniku získaly obří zakázky, nevyvíjely téměř žádnou činnost“ říká Zábranský.

Kromě firmy Kovis jsou na ČSSD napojené také společnosti Lasesmed a Premio Invest. Ty patří místopředsedovi ČSSD na Praze 14 Zdeňkovi Zadinovi a jeho kolegovi Petru Ženíškovi. Obě firmy dostaly od městských firem úklidové zakázky za 1,5 miliardy korun. Primátorka Krnáčová následně nařídila audit v několika městských firmách, včetně Dopravního podniku a chystá se přesoutěžení služeb.

V září Piráti zjistili, že podnikatelé z ČSSD Ženíšek a Zadina jsou bývalí spolupracovníci Ivo Rittiga. Mezi lety 2009–2012 byl totiž jednatelem firmy Lipis Praha Zdeněk Zadina, zatímco firmu vlastnily napůl Premio Invest (kde v té době figurovali Zadina i Ženíšek) a Rittigova rakouská společnost Klymene GmbH. Předtím byli jednateli Lipisu Rittigovy právníci David Michal a Karolína Babáková a vlastníkem Rittigova kyperská společnost CHEERLADE HOLDINGS LIMITED. Ženíšek, Zadina a Kovanda jsou spolu propojeni skrze firmu První pražská kontrolní, která má anonymní akcionáře a v letech 2007-2008 byla vlastněna firmou Nordic Victory, které se již věnovalo Centrum nezávislé investigace.

Odkazy

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články