Hlavní město se stalo partnerem mezinárodní startupové soutěže Connect Visions to Solutions
Metropole se stala partnerem mezinárodní startupové soutěže Connect Visions to Solutions. Vítězem se stal český 4dot Mechatronic Systems, který zde představil systém pro kontrolu a analýzu výrobních strojů.
Koncem minulého týdne vybrala porota na Winners´ Night v pražské Hauch Gallery vítěze ze čtyř finalistů, kteří jí odprezentovali svá řešení z oblasti umělé inteligence. Přihlášku do čtvrtého ročníku startupového klání Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK) poslalo téměř 200 mladých firem ze 30 zemí.
„Náš konjunkturální průzkum ukázal, že umělou inteligenci chce do pěti let využívat víc než polovina firem. Často jim ale chybí potřebné know-how,“ přiblížil záměr soutěže výkonný člen představenstva a její pořadatel Bernard Bauer z ČNOPK.
Právě v průmyslu může umělá inteligence vytvářet nové obchodní modely, zvyšovat produktivitu, a tím i mezinárodní konkurenceschopnost. Pro partnery soutěže Bosch, Siemens, Škoda Auto a hlavní město Prahu se letos hledala inovativní řešení na bázi umělé inteligence (AI).
„Chceme navzájem propojit ekosystém průmyslu a startupů,“ řekl prezident ČNOPK Jörg Mathew.
Výhercem soutěže se stal český startup 4dot Mechatronic Systems, kterého do finále nominoval Siemens. Ten zde představil projekt, který pomocí senzorů a následné analýzy sleduje kondici výrobních strojů a pomáhá včas předejít jejich závadám.
„Chytrá krabička sesbírá data ze senzorů, které jsou umístěné přímo na součástkách strojů, a pošle je do cloudu, kde jsou pak vyhodnoceny,“ vysvětlil princip Martin Podešva z 4dot.
Finále předcházela konference AI Forum. Experti z globálních společností, univerzit z Německa a Česka i pražského magistrátu na ní představili své vize pro využití umělé inteligence a konkrétní obchodní modely.
„Vnímáme obrovský potenciál nových technologií jako je umělá inteligence, blockchain nebo internet věcí nejen pro podnikatelský sektor, ale i pro město a jeho obyvatele,“ řekl radní hl. m. Prahy Vít Šimral.
Partnerské firmy na fóru odprezentovaly případy užití umělé inteligence - od mobility přes zemědělství a strojírenství až po health care. Co je v současnosti zaměstnává, je hledání řešení na bázi AI, která představují také obchodní modely. Při tom má pomáhat také výměna zkušeností se startupisty a inovátory, která probíhala ve workshopech a one-to-one meetups.
Některé představené projekty by mohly mít využití i pro hlavní město. Jedná se například o RoadEO – ten slouží k využití sběru dat k monitoringu a predikci poškození silnic a jejich rychlejší a levnější opravě. Tento holandský startup využívá obrovského množství dat, která získává ze senzorů v mobilních telefonech a automobilech nebo satelitní data, aby průběžně monitoroval stav vozovek a jejich opotřebení. K práci s daty využívá umělou inteligenci, která je schopná ze získaných informací určit, kdy dojde k poškození vozovky, a tak naplánovat její včasnou opravu. Monitoring a predikce jsou tak cestou, díky které bude možné lépe, efektivněji a levněji plánovat opravy na silnicích. Startup RoadEO v současné chvíli spolupracuje s Technickou univerzitou v Delftu na dalším vývoji své aplikace a dále s několika regiony v Nizozemí, kde probíhá pilotní testování aplikace v praxi. Pražské služby jsou nyní s vývojáři v kontaktu a jednají o možnosti další spolupráce.