Expertka na energetickou soběstačnost a životní prostředí Dana Balcarová kandiduje do Senátu. Kampaň zahájí tuto neděli

28. 05. 2022
Expertka na energetickou soběstačnost a životní prostředí Dana Balcarová kandiduje do Senátu. Kampaň zahájí tuto neděli

Dana Balcarová se rozhodla navázat na své úspěšné působení v Poslanecké sněmovně a kandiduje do Senátu za volební obvod č. 25, který zahrnuje Prahu 6, Zličín, Řepy, Lysolaje, Nebušice a Přední Kopaninu. Expředsedkyně sněmovního Výboru pro životní prostředí se chystá v Senátu podporovat rychlou a ekonomicky udržitelnou transformaci české energetiky.

Do politiky vstoupila Dana Balcarová jako zastupitelka na Praze 9 a v roce 2017 se už jako známá lokální politička prosadila ve sněmovních volbách. Coby poslankyně hájila kvalitu životního prostředí v řadě závažných kauz. Postavila se proti narušování spodních vod těžbou v polském dole Turów, v případě série otrav na řece Bečvě, a také pomohla ukončit klecový chov slepic v ČR. Jako předsedkyně sněmovního Výboru pro životní prostředí se zasazovala o ukončení těžby uhlí a o rozvoj obnovitelných zdrojů energie.

„Všechny své profesní zkušenosti napřu do transformace energetiky, které jsem se dlouhé roky věnovala ve Sněmovně v agendě evropské klimatické legislativy i v Uhelné komisi. S válkou na Ukrajině se bolestně ukázala zastaralost české energetické koncepce. V Senátu chci podporovat rychlý rozvoj komunitní energetiky, která představuje dobré řešení pro snížení ceny energie pro občany a je cestou k soběstačnosti a nezávislosti na nedemokratických režimech. Ve svém volebním obvodu pak, ve spolupráci s obcemi, podpořím vznik energetických komunit, ve kterých by si lidé vyráběli energii levněji a nezávisle na velkých dodavatelích,” říká Dana Balcarová ke své kandidatuře.

Dalším ze zásadních témat je ochrana kvality vody.

„Mám předem připravené návrhy na změnu vodního zákona, které lépe chrání zdroje vody před znečištěním. Lidské zdraví je tou nejdůležitější hodnotou. Vliv prostředí na naše zdraví - ať už jde o vodu, čistotu ovzduší a další ohrožující faktory jako je hluk, zápach, dopravní stres a nedostatek kvalitní zeleně v našem okolí - to vše je příčinou mnoha nemocí, poruch imunitního systému a zbytečných předčasných úmrtí. Naše okolí určuje kvalitu našeho života. Budu se zasazovat o revitalizaci a rozvoj města se zapojením občanů. Právě oni mají mít možnost rozhodovat o svém okolí. V Senátu budu též aktivně bojovat i za práva zvířat,” dodává kandidátka do Senátu.

Proč je Balcarová a její energie ideální volba pro Senát říká ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

„Danu Balcarovou jsem vždy podporoval a jsem rád, že i díky její pracovitosti a opravdovému zájmu o kvalitní životní prostředí se nám povedlo prosadit řadu dobrých věcí. Má lví podíl na ukončení spalování uhlí v energetice do roku 2033 nebo třeba zákazu klecového chovu slepic. Dokázala tak opakovaně, že své vize dokáže v nejvyšší politice prosadit, a pro Senát je podle mého názoru tou nejlepší kandidátkou. Upřímně jí držím palce,” sdělil předseda Pirátské strany.

Pro Danu Balcarovou se vyslovuje řada dalších podporovatelů, mimo jiné i senátor Lukáš Wagenknecht:

„Dana Balcarová bere svoji politickou práci vážně, svojí agendu řeší komplexně a je otevřená debatě a jiným názorům. Dana, kromě práce na zákonech, posouvá celospolečenská témata a současně se zasazuje o řešení pražských i lokálních problémů. Takový přístup je v Senátu potřeba a její hlas bude slyšet.”

Na jeho slova navazuje i jeden z horkých kandidátů na starostu Prahy 6 Ondřej Vykoukal:

„Dana je jasně vyprofilovanou političkou, za kterou zřetelně mluví výsledky její práce nejen ve Sněmovně. Ve sněmovních lavicích prokázala, že dokáže řešit širokou agendu a otevírat důležitá témata. Praha 6 je jedna z nejzelenějších pražských částí a životní prostředí je u nás důležitým tématem. Proto i z hlediska lokálních témat je Dana ideální senátorkou obyvatel našeho obvodu. Pevně věřím, že v Senátu zasedne a bude nám všem oporou.”

Dana Balcarová zahajuje kampaň tuto neděli 29. května 2022 od 14 hodin v pražských Riegrových sadech společně s ostatními pirátskými kandidáty do Senátu. Celé zahájení kampaně Pirátů začne ve 13 hodin představením kandidátů a kandidátek do zastupitelstev obcí a měst.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Koaliční smlouva podepsána!
15.02.2023

Koaliční smlouva podepsána!

Podepsali jsme společnou koaliční smlouvu! Zavazujeme se tím, že pokročíme ve velkých investicích (jako třeba metro D), prosadíme pro Prahu potřebné zákony ve Sněmovně a budeme rozvíjet moderní město podporující udržitelnou dopravu, dostupné bydlení i...