Ing. Lukáš Wagenknecht

ekonom, interní auditor

Lukáš Wagenknecht (* 1978, Pardubice) je český senátor za volební obvod Praha 8 za Piráty. Narodil se a vyrůstal v Pardubicích. Na Univerzitě Pardubice vystudoval obor Hospodářská politika a správa. Po studiích se začal věnovat profesi interního auditu. V této oblasti se s krátkými přestávkami pohybuje již přes patnáct let. Mimo to přes deset let podniká v oblasti maloobchodního prodeje.

Za svůj život se podílel na stovkách auditů. Do povědomí veřejnosti se asi nejvíce zapsalo odhalení zmanipulovaných dotací v operačním programu Severozápad nebo audit výstavby metra A v Praze, který provázelo napojení firem na politiky s mnoha dalšími problémy.

V roce 2015 byl oceněn cenou za odvahu od Nadačního fondu proti korupci za své dlouhodobé nekompromisní postoje v roli auditora, například v pražském Dopravním podniku, nebo na ministerstvu financí, kde upozornil na nesrovnalosti v podivných smlouvách uzavřených mezi společností ČEZ a političkou hnutí ANO Radmilou Kleslovou.

V roce 2018 kandidoval úspěšně za Pirátskou stranu do senátu ve volebním obvodu Praha 8. V roce 2018 se stal v otevřeném výběrovém řízení členem dozorčí rady společnosti Pražská plynárenská, a.s. Rovněž je předsedou dozorčí rady společnosti Pražské služby, a.s.

Odměnu a tantiému z členství v dozorčí radě zasílá Lukáš Wagenknecht na svůj transparentní účet pro dobročinné účely (2801559276/2010)