Zdeněk Hřib: Zařazení do žebříčku 28 nejvlivnějších Evropanů serveru Politico beru s velkou poctou

07. 12. 2020
Zdeněk Hřib: Zařazení do žebříčku 28 nejvlivnějších Evropanů serveru Politico beru s velkou poctou

Přistupuji k tomu s respektem a chci, aby lidé věděli, že ve svých snahách posouvat Prahu kupředu nehodlám ustat. Nadále budu pracovat na tom, aby byla Praha svobodným, otevřeným, suverénním, důstojným a udržitelným místem pro život.

Pro další rozvoj jsou ale potřeba zdroje. V Česku se bohužel začínají projevovat plíživé snahy o centralizaci moci a rozhodování se vzdaluje od občanů. Jde jak o návrhy novely stavebního zákona, tak i o daňový balíček, který finančně likviduje samosprávy. Ve spolupráci s primátory měst V4 teď upíráme své snahy k získání finančních prostředků přímo z EU – tak, aby se na cestě peníze neztratily ve státním rozpočtu. Praha dokáže peníze na obnovu po pandemii použít ku prospěchu všech – na zelenou technologickou obnovu ekonomiky, která nás nakopne kupředu. Ne na novou výrobní linku na toustový chleba.

Dalším mým cílem je přimět vládu a zákonodárce, aby při svém rozhodování nezapomínali na samosprávy a ty se mohly nadále samostatně rozvíjet. Nerad bych se dočkal likvidace samospráv přes rozpočtová omezení, podobně jako tomu bylo v jiných zemích V4, nebo znemožnění reálného uplatnění ústavního práva občanů na samosprávu přes novelu stavebního zákona.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Reakce primátora na otevřený dopis prezidenta
07.09.2021

Reakce primátora na otevřený dopis prezidenta

Za poslední roky, co si pamatuji, pan prezident o Pražany neprojevil žádný zájem. V rámci svých výjezdů za občany se Praze vyhýbal a ani nikdy nenavštívil ve své funkci magistrát. Výzvu k rezignaci tak vnímám...