Zveřejňovač Jan Loužek

06. 11. 2014
Zveřejňovač Jan Loužek

Tým Pirátů v zastupitelstvu hl. m. Prahy posílí wikipedista Jan Loužek. Ve čtvrtek večer o tom rozhodl zastupitelský klub Pirátů, který vybíral zveřejňovače ze 37 uchazečů. Loužek má zkušenosti z Evropského parlamentu, kde pracoval pro Pirátskou europoslankyni Amelii Andersdotter (na snímku). Nyní bude zveřejňovat materiály v zastupitelstvu hl. m. Prahy a řešit každodenní administrativu klubu.

Piráti jako jedni z mála zastupitelských klubů uspořádali řádné výběrové řízení. Magistrát jim dokonce publikoval inzerát na úřední desce. Uchazeči byli hodnoceni podle 6 kritérií: schopnost vypořádat se s uloženým úkolem, zkušenosti s administrativou, znalost Pirátského programu, technické dovednosti se svobodným softwarem, schopnost domluvit se anglicky a osobní dojem.

Loužek zaujal hodnotitele svými zkušenostmi z Evropského parlamentu, kde si mimo jiné psal blog v angličtině. Má také zkušenosti z české Wikimedie, což je spolek, který zaštiťuje internetovou encyklopedii Wikipedia. Vykonává aktuálně funkci předsedy spolku, do budoucna ji v souvislosti ve spolupráci s Piráty zvažuje přehodnotit.

„Rozhodl jsem se spolupracovat s Piráty proto, že se již léta zabývám o problematiku svobodného softwaru, otevřeného vzdělávání a transparentnosti. S Piráty jsem v minulosti už spolupracoval; ať to bylo například v Chorvatsku, v Belgii, nebo v dalších zemích… Do komunálu se těším, je to něco zcela nového,“ říká nový zveřejňovač Pirátů Jan Loužek.

Nedávno s ním také proběhl rozhovor v Pirátských listech. Narozdíl od ostatních klubů nemají Piráti tajemnice a tajemníky, kteří by před občany utajovali informace.

„Máme zveřejňovače, který bude veřejnost pravidelně informovat o naší činnosti a pomáhat nám přinášet politiku blíže lidem,“ těší se z obsazení pozice zveřejňovače Jakub Michálek, předseda zastupitelského klubu.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články