Primátor Hřib vyvrací nepravdivé informace o nákupu rodinného domu

23. 04. 2021
Primátor Hřib vyvrací nepravdivé informace o nákupu rodinného domu

Před koupí chátrajícího rodinného domku o zastavěné ploše 63 metrů čtverečních se zahradou v pražských Kyjích od původního majitele pana Václava Augustina jsem zcela standardně v roce 2015 odpověděl na inzerát realitní kanceláře. Prodávající dorazil na prohlídku s realitní makléřkou a u podpisu smlouvy měl svoji advokátku. Dohodnutá prodejní cena (4,2 milionu Kč) byla dokonce vyšší než posudek na cenu předložený při jednání původním majitelem. Za pana Augustina jsem zaplatil i daň z převodu nemovitosti, kterou v té době měl podle zákona platit prodávající. Odmítám, že bych na původního majitele vyvíjel jakýkoliv nátlak. Naopak už v roce 2014 zkoušel pan Augustin prodat tuto nemovitost jistému panu S. Ch. z Brna, kterému podepsal s ověřeným podpisem i zástavní smlouvu s bankou k hypotéce na tento dům a nechal ji vložit do katastru nemovitostí. Z tohoto prodeje však sešlo a následně pan Augustin prodal chátrající nemovitost znovu, tentokrát mně a mé manželce.

Původní majitel pan Augustin v chátrajícím domku v době jeho prodeje dne 1. 9. 2015 už dávno nebydlel. Vlastnil totiž několik jiných nemovitostí v Praze. Tento dům mu sloužil jako ubytovna pronajímaná zahraničním dělníkům a současně jako sklad haraburdí, nakupovaného na bleším trhu za příjmy z tohoto pronájmu. Jednoho dne však množství haraburdí vytlačilo nájemníky a původní “ekonomický model” tohoto koloběhu peněz a haraburdí se zhroutil. Nemovitost byla v okamžiku jejího zpřístupnění v neuvěřitelně zanedbaném stavu.

Nepořádek v domě Nepořádek v domě

Nabídl jsem původnímu majiteli panu Augustinovi nadstandardně dlouhou dobu rok a půl na vyklizení nemovitosti od jeho věcí (tedy do 1. 3. 2017) a tento závazek z kupní smlouvy jsem dodržel. Již před podpisem kupní smlouvy jsem opakovaně pomáhal panu Augustinovi s nafocením věcí a vyvěsil jsem inzeráty dle jeho instrukcí na internetových bazarech. Díky tomu se mu podařilo část věcí zpeněžit. Větší část věcí nicméně tvořil zcela neprodejný odpad.

Ukázka inzerátu

Po zaplacení nemovitosti a převodu vlastnického práva na katastru jsem ponechal panu Augustinovi zapůjčeny klíče, aby si mohl zbylé haraburdí vyklidit. Dodnes mi ty klíče nevydal, přestože se k tomu zavázal při podpisu smlouvy. Odmítnul mě také vpustit do již mého domu i rok po jeho zaplacení, když jsem jej žádal o přístup dovnitř pro přeměření interiéru pro účely plánované rekonstrukce. Nechtěl jsem mu nicméně dávat žádné záminky ke zpochybnění dodržení dohody z mé strany a zámky jsem proto vyměňoval až 28. 3. 2017, tedy skoro měsíc po uplynutí lhůty k vyklizení domu dle smlouvy jeden a půl roku ode dne jeho prodeje.

Výměna zámků

Většinu nepořádku z pozemku u domu jsem již na své náklady zlikvidoval. Zůstaly tam pouze věci, u kterých projevil pan Augustin v lednu 2020 zájem si je odvézt. Od té doby uběhl více než rok a původní majitel pro odvoz těchto věcí neudělal vůbec nic, přestože pozemek má zpřístupněn a může si je sám odvézt kdykoliv. Dle smlouvy bych tyto věci mohl okamžitě zlikvidovat, ale snažím se neustále s panem Augustinem dohodnout, přestože on na mě posílá právníky a bohužel není ochoten spolupracovat. V kupní smlouvě je přitom jasně napsáno, že původní majitel pan Augustin mi má poskytnout součinnost například s odstraněním vraku dodávky z pozemku, aby mohl být zlikvidován a odhlášen z evidence vozidel. Pan Augustin ale bohužel už 5 let nereaguje na mé výzvy k této součinnosti a nepřebírá ani poštu, což znemožňuje likvidaci vraku dodávky na pozemku.

Speciální signalizace pro tramvaje a busy

Pan Augustin na mne namísto odklízení svých věcí podal v této věci žalobu a požaduje další peníze za haraburdí ponechané na pozemku a v domě a jeho právník se intenzivně snaží o medializaci tohoto soudního sporu. Mám obavu, že pan Augustin zřejmě sedl někomu na lep, protože jeho právní zástupce Norbert Naxera je známá figurka dezinformační scény a vystupuje jako řečník na různých shromážděních konspiračních teoretiků. Opakovaně neúspěšně kandidoval za různé, dle mého mínění, až extremisticky laděné politické strany. Například v roce 2006 neúspěšně kandidoval v parlamentních volbách za Národní stranu, kterou o několik let později Nejvyšší správní soud rozpustil. Dále kandidoval ve volbách například za republikány Miroslava Sládka (krajské volby 2016) a SPD (krajské volby 2020) - vždy neúspěšně. Politický podtext žaloby je tedy zjevný.

Odkazy

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Reakce primátora na otevřený dopis prezidenta
07.09.2021

Reakce primátora na otevřený dopis prezidenta

Za poslední roky, co si pamatuji, pan prezident o Pražany neprojevil žádný zájem. V rámci svých výjezdů za občany se Praze vyhýbal a ani nikdy nenavštívil ve své funkci magistrát. Výzvu k rezignaci tak vnímám...