Praha se chystá utratit za účetní systém další půlmiliardu, Piráti nesouhlasí

17. 01. 2017
Praha se chystá utratit za účetní systém další půlmiliardu, Piráti nesouhlasí

Rada Prahy bude v úterý 17. ledna projednávat tři zásadní materiály související s ekonomickým informačním systémem Ginis od firmy Gordic. Již v minulosti dostal magistrát pokutu za přímé zadání zakázky této společnosti bez veřejné soutěže.

Jedná se o tyto 3 návrhy (tisky):

  • R-24310: Integrační práce významných informační systémů magistrátu. Vše je napsáno zcela vágně, čili se jedná o bianco šek na jakoukoliv práci v oblasti informatiky. 100 000 000 Kč / 2 roky
  • R-24311: Rozvoj IS Ginis, analytické práce, koncepční studie, metodiky, odbornější administrátorské zásahy. Bude soutěženo v rámci partnerské sítě Gordic. 100 000 000 Kč / 2 roky
  • R-24312: Přímé zadání zakázky (JŘBÚ) pro Gordic. Zakázka obsahuje činnosti nezbytné pro chod jako např. aktualizaci postupů dle platné legislativy. Avšak cenu i rozsah si určuje Gordic sám bez jakéhokoliv tržního srovnání. 240 000 000 Kč / 4 roky

Co vadí Pirátům:

Cena: Cena je zcela astronomická. Celkově se schvaluje výdaj přesahující včetně dph půl miliardy korun. Cena vychází čistě z toho, co si monopolní dodavatel určil, reálné náklady společnosti Gordic s realizací této zakázky nikdo nezkoumá.

Kamufláž: Aby obešla zákon o zadávání veřejných zakázek, zřizuje společnost Gordic tzv. partnerskou síť. O tom, kdo bude členem této sítě rozhodně Gordic, ale tyto firmy mu údajně budou konkurovat. Máme obavy, aby nevznikl stejný klientelistický propletenec jako v případě firmy Marbes. Vendor lock-in, tedy závislost na dodavateli, která přetrvá i při zřízení partnerské sítě, je takový problém, že se proti němu ohradilo dokonce i Ministerstvo vnitra.

Bianco šek: Materiál “integrační práce” (R-24311) je zcela obecný. Jelikož mluví o integraci hlavních systémů, tak se jedná o bianco šek na jakoukoliv práci v IT, protože je nemyslitelné dělat něco neintegrovaného. Tímto se Rada vzdává odpovědnosti, kterou přehazuje na zastupitelstvo a uřad, kterému předloží tak vágní usnesení, že ho nepůjde vymáhat a kontrolovat.

Alibismus: Klíčový znalecký posudek potvrzující možnost JŘBU má být vytvořen až v průběhu zakázky. Čili Rada ani Zastupitelstvo tuto informaci neobdrží. Rada se tak vyhýbá riziku stíhání za nesprávný úřední postup a alibisticky přehazuje tuto hrozbu na úředníky.

Konzervuje se stávající stav: Piráti již 2 roky upozorňují na tento vendor lock-in, kdy je Praha závislá na dodavateli, který si sám určuje cenu. Praha dokonce dostala pokutu od ÚOHS a stejně se nic nestalo. Dokud bude město platit stamiliony firmě Gordic, je jisté, že se v této věci nic nezmění.

Cenu neprojednala komise Rady: Podobně jako u agendy Smart Cities komise Rady pro ICT neprojednala navrhovanou cenu zakázek.

„Problémů je celá řada. Společným jmenovatelem je neochota úředníků a politiků ke změně. Zákon se nesnaží plnit, ale obcházet“ říká Ondřej Profant, pražský zastupitel za Piráty se zaměřením na ICT.

Dodatek

Podle aktuálních informací, které jsme získali v úterý 17. ledna 2017 v dopoledních hodinách, se nakonec Rada hlavního města Prahy rozhodla schvalování těchto tisků odložit na operativní jednání, ačkoliv je původně projednat dle plánu měla.

Odkazy

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Praha spustila registrace do 5. ročníku Pražského inovačního maratonu Nakopni Prahu. Zájemci se tak opět mohou zapojit do inovativního rozvoje metropole
10.01.2024

Praha spustila registrace do 5. ročníku Pražského inovačního maratonu Nakopni Prahu. Zájemci se tak opět mohou zapojit do inovativního rozvoje metropole

Registrace do již 5. ročníku Pražského inovačního maratonu Nakopni Prahu, jehož cílem je nakopnout inovační kulturu v Praze, jsou ode dneška otevřeny. Letošní ročník pro hlavní město kompletně organizuje jeho městská společnost Operátor ICT (OICT)....