Primátor Hřib vyzval ředitele Dopravního podniku k rezignaci kvůli nákupu předražených obrazovek

08. 11. 2022
Primátor Hřib vyzval ředitele Dopravního podniku k rezignaci kvůli nákupu předražených obrazovek

Praha, 8. listopadu 2022 - Pražský primátor Zdeněk Hřib dnes vyzval Petra Witowského k rezignaci na post předsedy představenstva a ředitele Dopravního podniku hl. m. Prahy. Důvodem je nákup obrazovek s odjezdy linek MHD a souvisejících služeb od společnosti Xanthus Servisní bez výběrového řízení za téměř dvojnásobnou cenu, než za jakou nakupuje obdobné obrazovky a služby jiná městská společnost ROPID.

Na problémy této konkrétní zakázky DPP bylo jeho představenstvo upozorněno i někdejším členem dozorčí rady za Piráty Ivo Vašíčkem. Ten jasně deklaroval, že pokud DPP obrazovky nakoupí dle původního záměru, bude na to podávat trestní oznámení. V lednu 2021 navíc dozorčí rada DPP jednoznačně doporučila představenstvu DPP tuto smlouvu nepodepsat.

„O tomto problému jsem už dříve mluvil s ředitelem Petrem Witowským i já osobně a jasně jsem mu řekl, že existuje levnější řešení, kterého by DPP měl využít. To připravila městská společnost Operátor ICT v mé gesci a je postavené na otevřených datech. Využívá ho ostatně i městská organizace ROPID v těch výrazně levnějších obrazovkách. Když jsem dnes k mému překvapení zjistil, že ředitel Witowský letos tu smlouvu podepsal i přes opakovaná upozornění z několika stran včetně mého osobního varování, vyzval jsem ho k odstoupení z funkce. Podobné jednání je naprosto nehospodárné, a tedy nepřijatelné,“ řekl primátor Prahy Zdeněk Hřib.

Jedna obrazovka vyšla DPP na přibližně 290 tisíc korun za kus, zatímco ROPID za podobné obrazovky platil 150 tisíc korun za kus i s úpravou softwaru. DPP jich nyní nakoupil celkem 38.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Dvorecký most budou zdobit neokubistické sochy
13.11.2023

Dvorecký most budou zdobit neokubistické sochy

Podobu Dvoreckého mostu, který se aktuálně staví, doplní neokubistické sochy s vodními prvky a speciálním osvětlením. Jejich pořízení v pondělí schválili pražští radní. Dokončení spojení mezi Podolím a Zlíchovem pro MHD, cyklisty a chodce se...