Praha 6 vyměnila desetimilionové slevy pro developera za večírek. Už podruhé

05. 09. 2019
Praha 6 vyměnila desetimilionové slevy pro developera za večírek. Už podruhé

Praha, 6. září – Praha 6 pod vedením starosty Ondřeje Koláře (TOP 09) vyměnila slevu pro developerskou společnost Penta ve výši 34 milionů korun za sponzorství večírku. V posledních dvou letech se to stalo už podruhé.

Praha 6 na začátku září pořádá oslavu při příležitosti udílení čestných občanství. Hlavním sponzorem akce je developerská společnost Penta, která obdržela v minulých letech slevy na nákup pozemků patřících Praze 6 ve výši několika desítek milionů korun.

„Na konci roku 2018 dala městská část skrze svou městskou společnost SNEO a.s. slevu 34 milionů korun společnosti Penta, která koupila od Prahy 6 nejlukrativnější pozemek v areálu na Dračkách i s platným stavebním povolením. Sleva byla poskytnuta na základě všemi soudy, včetně ústavního, zamítnutého restitučního nároku. Tato sleva, poskytnutá z peněz občanů Prahy 6, byla podle našeho právního stanoviska poskytnuta v rozporu se zákonem a uzavřenou smlouvou, a proto jsme v červenci tohoto roku podali trestní oznámení, které nyní šetří policie. Současný starosta Kolář zakrývá plachtou nejen sochu maršála Koněva, ale především své obchodní aktivity se společností Penta,“ popisuje zastupitel Prahy 6 Jiří Hoskovec (Piráti), který je mimo jiné autorem trestního oznámení týkajícího se této kauzy.

Slevu na prodej pozemku výměnou za uspořádání oslavy poskytla radnice už v loňském roce. Na začátku roku 2018 prodala radnice v čele se staronovým starostou Kolářem (TOP 09) totiž lukrativní pozemky na dejvickém Vítězném náměstí společnosti Penta. Na tento nákup obdržela Penta slevu ve výši 80 milionů z peněz městské části spravovaných starostou Kolářem.

„Zastupitelstvo, kde měla většinu tehdejší koalice TOP 09+STAN+ANO, totiž prodalo lukrativní pozemky na Vítězném náměstí v rámci projektu Lední medvěd za nejnižší cenu ze tří připravených posudků. Dostala se tak hluboko pod tržní cenu pozemku. V září 2018 pak proběhla velká oslava pro zastupitele, placená právě příjemcem 80 milionové slevy, společností Penta,“ připomíná předseda zastupitelského klubu Prahy 6 Ondřej Chrást (Piráti).

Vyměnit v součtu stamilionové slevy z peněz daňových poplatníků pro developera za večírky pro vybrané radniční hosty je podle Pirátů nemyslitelné.

„Za nevkusné považuji také zatažení čestných občanů Prahy 6, kteří si zaslouží důstojnou ceremonii, do politických machinací vládnoucí koalice. Čestní občané jsou oceněni za zásluhy o Prahu 6 a Prahou 6. Nikoliv Pentou za poskytnuté slevy na pozemky. Piráti se proto této akce nezúčastní. Naopak předávají své gratulace oceněným občanům osobně. Za své zásluhy o Prahu 6 si zaslouží vděk, ne developerské všimné,“ shrnuje zastupitelka Prahy 6 Eva Tichá (Piráti).

Celá akce bude mít dohru mimo jiné na čtvrtečním zastupitelstvu. Tam Piráti navrhují referendum o budoucnosti sochy maršála Koněva, aby mediální shon kolem ní už nemohl sloužit k zakrytí výměn laskavostí developera výměnou za milionové slevy z peněz obecního rozpočtu.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články