Do hlasování k pocitové mapě hlavního města se zapojilo více jak 6 tisíc lidí

05. 10. 2021
Do hlasování k pocitové mapě hlavního města se zapojilo více jak 6 tisíc lidí

Hlasování v rámci Pocitové mapy hl. m. Prahy je u konce. Díky této mapě se mohli lidé až do konce září vyjádřit k místům, kde žijí, pracují nebo tráví volný čas a pomoci tak hlavnímu městu i městským částem zjistit, co by kde chtěli za změny. Podněty budou sloužit jako podklad pro zlepšení prostředí, kde Pražané tráví čas každý den. Celkem se do hlasování zapojilo 6 072 lidí, kteří označili 98 365 míst.

V rámci hlasování k pocitové mapě, za kterou mimo jiné získala Praha ocenění v krajském kole soutěže Zlatý erb 2021, označili lidé téměř 100 tisíc míst, u kterých by si přáli změny. Konkrétně se pak vyjádřili s návrhy na zlepšení přibližně u třetiny z nich. V rámci projektu pocitových map občané umisťovali na on-line mapu města lístečky na místa, kde se necítí bezpečně, kde rádi tráví volný čas, kde by se měla zlepšit dopravní situace a podobně. Podněty dále budou sloužit městským částem pro účely komunitního plánování či městským organizacím. Celkem se do hlasování na stránkách https://www.pocitovemapy.cz/praha/ zapojilo přes 6 tisíc lidí.

„Přes šest tisíc občanů, kteří projevili zájem o své okolí prostřednictvím pocitové mapy, považuji za skvělý výsledek. Beru to jako ukazatel, že se značná část obyvatel zajímá o své bydliště a chtěla by se podílet na jeho rozvoji a zlepšení. Nástroje, které posilují komunitního ducha, jsou krokem správným směrem,“ uvádí radní hl. m. Prahy pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský.

V rámci října budou zpracovány veškeré získané podněty Univerzitou Palackého a v listopadu se uskuteční předání souhrnných výstupů pro Magistrát hl. m. Prahy, jednotlivé městské části a další organizace. V dalších měsících pak bude následovat využívání námětů jednotlivými institucemi.

„Těší nás, že úsilí, které Praha a jednotlivé městské části vložily do kampaně k pocitové mapě, přineslo své ovoce. Počet občanů zapojených do hlasování je úctyhodný, a to nejen v českém měřítku. Pocitová mapa opět potvrdila, že je v rámci zapojování veřejnosti nástrojem přínosným a oblíbeným. Národní síť zdravých měst je připravena navázat na pilotní zkušenost Zdravého města Praha a šířit ji i do dalších krajů,“ říká Petr Švec, ředitel NSZM ČR.

Pocitová mapa je nástroj, který v České republice funguje již několik let a zkušenost s ním má řada měst a obcí. Pomocí pocitové mapy mohou města sbírat zpětnou vazbu od svých občanů. Ti se vyjadřují k tomu, jak se jim ve městech žije či kde tráví volný čas a případně vidí příležitosti ke zlepšení.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Praha spustila registrace do 5. ročníku Pražského inovačního maratonu Nakopni Prahu. Zájemci se tak opět mohou zapojit do inovativního rozvoje metropole
10.01.2024

Praha spustila registrace do 5. ročníku Pražského inovačního maratonu Nakopni Prahu. Zájemci se tak opět mohou zapojit do inovativního rozvoje metropole

Registrace do již 5. ročníku Pražského inovačního maratonu Nakopni Prahu, jehož cílem je nakopnout inovační kulturu v Praze, jsou ode dneška otevřeny. Letošní ročník pro hlavní město kompletně organizuje jeho městská společnost Operátor ICT (OICT)....