Piráti usilovali o spravedlivější cenu svozu odpadu v Praze. Opozice překvapivě snížení ceny odpadu nepodpořila, i když to kritizovala

15. 12. 2021
Piráti usilovali o spravedlivější cenu svozu odpadu v Praze. Opozice překvapivě snížení ceny odpadu nepodpořila, i když to kritizovala

Praha, 16. prosince 2021 – Primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib na prosincovém jednání zastupitelstva předložil komplexní alternativní návrh k vyhlášce o místním poplatku za odkládání komunální odpadu. Piráti prosazovali 40 haléřů za litr odpadu. Přestože opozice vystupovala proti zdražení, svými hlasy nižší sazbu nepodpořili. Tím přispěli k tomu, že konečná cena bude 50 haléřů za litr odpadu.

„Kvůli zákonu z dílny ANO a jeho nesmyslné interpretaci ministerstvem dochází ke zdražení velkých kontejnerů, a naopak zvýhodnění malých popelnic. Novela totiž znemožnila zohlednit náklady na svoz, který je u velkých kontejnerů logicky efektivnější. Ačkoliv jsme usilovali o zmírnění nespravedlivých sociálních dopadů tohoto zdražení, nezískali jsme dostatečnou podporu od ostatních zastupitelů. Je to promarněná šance ochránit peněženky Pražanů před další zátěží,” říká primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.

„Pirátští zastupitelé vnímají sociální aspekt této úpravy ceny za komunální odpad. Prosazovali jsme variantu, která by byla pro Pražany levnější. Už dříve jsme podpořili náměstka Petra Hlubučka v jeho jednání s vládou o změně nebo smysluplnější interpretaci zákona. Naši snahu ulevit peněženkám Pražanů v této těžké době ale nepodpořili ani zástupci ANO a ODS, přestože na zastupitelstvu hlasitě vystupovali proti zdražení,” říká Viktor Mahrik, předseda zastupitelského klubu Pirátů ZHMP.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články