První městská společnost zveřejnila data o zakázkách. Operátor ICT umožňuje veřejnou kontrolu hospodaření

První městská společnost zveřejnila data o zakázkách. Operátor ICT umožňuje veřejnou kontrolu hospodaření

Operátor ICT se stal první městskou společností, která zveřejnila data o zadávaných zakázkách v interaktivní aplikaci na platformě Golemio i ve formátu otevřených dat. Ukazuje tak, že otevřené hospodaření se nemusí týkat pouze města a jeho příspěvkových organizací. V budoucnu se mohou přidat další městské společnosti.

Praha loni zveřejnila data o všech zadávaných zakázkách jak na portálu otevřených dat, tak v unikátní internetové aplikaci na datovém portálu Golemio, která umožňuje filtrovat zakázky podle různých kritérií. Letos udělala to stejné s veřejnými zakázkami zadávanými všemi příspěvkovými organizacemi města. Umožňuje tak komukoliv vykonávat veřejnou kontrolu hospodaření města.

„Praha a její příspěvkové organizace ročně zadávají zakázky za několik miliard korun. Otevřením dat o zakázkách chceme ve výsledku snížit riziko nekalého jednání. Zveřejňování informací působí preventivně: všichni vědí, že v oblasti zakázek se teď už nic neukryje. Data lze navíc analyzovat a odhalovat chyby v nastavení systému zadávání zakázek,“ shrnuje pozitiva zveřejňování dat Adam Zábranský, pražský radní pro bydlení a transparentnost.

Nově začala informace o zadávaných zakázkách zveřejňovat i městská společnost Operátor ICT. A to opět ve formátu otevřených dat i v interaktivní aplikaci. Stala se tak první městskou společností, která tímto způsobem otevřela informace o svém hospodaření.

„Jsem rád, že Operátor ICT jde v otevřenosti opět příkladem. Je to zatím jediná městská společnost, která otevřeně soutěží zakázky už od hodnoty 500 tisíc korun, a taky první městská společnost, která má veřejnou politiku odměňování členů představenstva. Chceme ukázat i koaličním partnerům, že se nemusí bát transparentnosti u společností, které mají v gesci. Věřím, že i další městské společnosti začnou brzy zveřejňovat informace o veřejných zakázkách, ať už jde o Dopravní podnik, Pražské služby či Technickou správu komunikací. Nic tomu věcně nebrání,“ doplňuje primátor Zdeněk Hřib, který má OICT v gesci.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články