Praha tratí stamiliony kvůli neprůhlednému pronajímání kanceláří

30. 10. 2015
Praha tratí stamiliony kvůli neprůhlednému pronajímání kanceláří

Médii v pátek prošla zpráva, že podle analýzy Institutu plánování a rozvoje (IPR) Praha tratí stamiliony korun ročně kvůli pronajímání nebytových prostor (kanceláří, skladů, ateliérů, restaurací atd.) pod cenou. Podle analýzy za nevýhodnými nájmy stojí nesystematický přístup, s čímž nelze než souhlasit. Zásadním faktorem je ale i netransparentnost nájemních vztahů, která znemožňuje faktickou kontrolu (ať už vnější či vnitřní).

Piráti se proto rozhodli zveřejnit samotnou analýzu i data, o které se analýza opírá. Můžete se tak podívat, za kolik Praha pronajímá například kanceláře či restaurace ve vaší městské části. Zarážející je, že analýzu IPR zpracoval již před půl rokem a chtěl ji co nejdříve zveřejnit, nicméně bývalý radní pro majetek Michal Hašek (ANO) se se zpracovatel odmítal sejít.

Data zpracoval IPR na základě nepřehledných a často papírových podkladů od Magistrátu. Podle Pirátů je klíčové, aby údaje o nájemních vztazích zveřejňoval odbor majetku Magistrátu (resp. automaticky software, který tento odbor používá) ve formátu otevřených dat v reálném čase. Jedině tak je možné zajistit dostatečnou informovanost a reálnou možnost kontroly nejen ze strany veřejnosti, ale i vedení města či externích auditorů. Když si pirátští zastupitelé vyžádali od ředitele odboru majetku Radka Svobody údaje o nájmech, poskytl jim je až na základě rozhodnutí Ministerstva vnitra a v 50 nepřehledných souborech.

„Zásadní překážkou transparentnosti je i nedostupnost mnoha nájemních smluv v centrálním registru smluv Magistrátu. Naprostá většina smluv k nebytovým prostorám je totiž uzavírána na dobu neurčitou, což je samo o sobě problematické. U starších smluv je pak zveřejňováno jen pár základních údajů o nich, nikoliv už samotné smlouvy,“ dodává zastupitel za Piráty Adam Zábranský, který se hospodaření města s nemovitostmi věnuje.

Piráti se na několik podivných nájmů již ředitele odboru majetku zeptali. Ten jim mimo jiné odpověděl, že nájmy kanceláří v lukrativní lokalitě Trojická (u Palackého náměstí) za cenu 1000 Kč za metr čtvereční za rok je cena v dané lokalitě obvyklá. „Takový závěr je jednak v rozporu se závěry analýzy IPRu, která komerční cenu v této oblasti odhaduje minimálně na třikrát vyšší, jednak ani nesedí v porovnání s ostatními nájmy Magistrátu,“ podivuje se Adam Zábranský.

„Z analýzy jasně vyplývá, že Praha kvůli nevýhodným nájmům přichází o velké peníze. Na druhou stranu chápeme, že některé nízké ceny nájmů mohou být způsobeny faktory, které IPR kvůli neinformovanosti Magistrátem nemá k dispozici. Požadujeme, aby Magistrát přehledně zveřejnil všechny důležité informace o nájmech a následně nechal provést audit, který by ukázal, zda s nemovitostmi hospodaří dobře,“ shrnuje Adam Zábranský.

Odkazy

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Praha umožní zlevnění bytů. Novela stavebních předpisů se věnuje požadavkům na parkování v novostavbách i v rekonstrukcích
18.10.2022

Praha umožní zlevnění bytů. Novela stavebních předpisů se věnuje požadavkům na parkování v novostavbách i v rekonstrukcích

Rada hlavního města Prahy projednala návrh novely Pražských stavebních předpisů, který upravuje systém parkovacích stání v nových rezidenčních i administrativních budovách či rekonstrukcích vyžadujících stavební povolení. Nově by tak v širším centru města nemuselo být...