Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině nadále potřebuje dobrovolníky, Praha pro ně uvolnila peníze

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině nadále potřebuje dobrovolníky, Praha pro ně uvolnila peníze

Krizový štáb hl. m. Prahy projednal současnou situaci v souvislosti s migrační vlnou z Ukrajiny. Členové štábu byli seznámení s tím, že upadá zájem dobrovolníků o zapojení se do pomoci v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině (KACPU). K řešení situace by ale měly pomoci finanční prostředky, které pro dobrovolníky schválili minulý týden pražští zastupitelé.

Zastupitelstvo vzalo minulý čtvrtek na vědomí žádost Oblastního spolku Českého červeného kříže Praha 1 a schválilo poskytnutí finančních prostředků této organizaci formou účelové individuální neinvestiční dotace ve výši 45 786 300 korun. Finance budou využity na náklady spojené s dobrovolníky v KACPU a v infokioscích na Hlavním nádraží a na Florenci, ale i na dalších místech, kde pomáhají.

„Pomoc ukrajinským uprchlíkům je běh na dlouhou trať. Moc si proto vážím práce všech dobrovolníků, kteří se zapojili a zapojují do chodu našeho asistenčního centra i informačních kiosků. Bez nich bychom to nezvládli. Dosud pomohli desetitisícům lidí v nouzi, kteří utekli do Prahy před Putinovou agresí na Ukrajině. Uvolněné peníze poputují skrze Český červený kříž dobrovolníkům podle typu a rozsahu vykonávané práce. Věřím, že se díky tomuto kroku podaří namotivovat i další, kteří by se chtěli do pomoci zapojit,” říká primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.

Několika neziskovým organizacím magistrát již v minulosti udělil dotaci na provoz, ze které mohly poskytnout náhrady svým dobrovolníkům. Ostatní dobrovolníci od zbylých organizací, ale i organizacemi nezastřešení jednotlivci, kteří se registrovali přes web https://pomahamepraze.sinch.cz/, doposud na finance čekali. Právě je zastřešuje Český červený kříž, který na základě schválené dotace dobrovolníkům vyplatí náhrady i zpětně od 14. 4. 2022 za odpracované hodiny.

Provoz v KACPU ve Vysočanech je co do počtu odbavených uprchlíků klidný, přestože došlo od 2. května ke zkrácení lhůt na registraci válečných uprchlíků po příjezdu. Nová lhůta je 3 dny, což znamená, že je nutné se do této doby osobně registrovat po příjezdu do České republiky. Změna současně platí pro hlášení změny místa pobytu u cizinecké policie, která je zkrácena také na 3 dny.

„Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině ve Vysočanech teď denně odbaví zhruba 500 osob. V prvních dnech ruské invaze na Ukrajinu jsme v asistenčním centru, tehdy ještě v budově Kongresového centra Praha, při nonstop provozu odbavili sedminásobné množství lidí (maximum bylo zhruba 3 700 odbavených). Kapacity pro zajištění administrativního odbavení příchozích Ukrajinců jsou teď v Praze dostačující a ve zkrácení lhůty na registraci na původní délku tří dnů nevidím žádný problém,” doplňuje primátor Zdeněk Hřib.

Krajské asistenčním centrum ve Vysočanech je otevřeno ve všední dny od 8 do 19 hodin a o víkendu od 8 do 15 hodin. V návaznosti na klesající počty příchozích už v minulosti došlo ke zkrácení provozní doby centra a v případě potřeby je možné ji opět upravit.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články