Pražská dopravní a inovační transformace na plné obrátky

V oblastech svěřených Pirátům prochází Praha pozoruhodnou proměnou, která mění infrastrukturu města a zlepšuje kvalitu života jeho obyvatel. Pražská dopravní a inovační transformace jede doslova na plné obrátky. Zdeněk Hřib, první náměstek primátora pro oblast dopravy, nedávno oznámil dokončení oprav Barrandovského mostu o rok dříve, než bylo původně plánováno. Díky inovativním technologiím UHCP betonu se prodloužila jeho životnost o desítky let. Motoristé už po něm mohou cestovat naprosto bezpečně poté, co byl most roky v havarijním stavu.
Pokračuje se také ve výstavbě metra D, což je jedna z největších současných tuzemských dopravních investicí. Kolem metra D v budoucnu vznikne nová rozsáhlá bytová výstavba. Praha zažívá tramvajový boom. Byly zprovozněny nové tramvajové trati do Slivence, do Libuše, na Dědinu a také prodloužena trať až ke stanici metra Pankrác. Další stavební povolení je vydáno na tramvajové tratě Počernická, Malovanka – Strahov, Olšanská – Habrova, Libuš – Nové Dvory a Muzeum. Odstartovala také revitalizace a výstavba nové tramvajové trati v horní části Václavského náměstí. Ve výrobě jsou nové tramvaje Škoda ForCity Plus 52T a první kus pro pilotní testování dorazí do Prahy už brzy. Příští rok touhle dobou se dokončí stavba Dvoreckého mostu, který bude součástí tramvajového okruhu. Společně se Středočeským krajem Praha soutěží nové vlaky. Jedná se o zakázku cenově srovnatelnou s nákupem stíhaček F-35.
Přes všechny úspěchy ale ještě zbývá “odškrtnout” několik bodů z programového prohlášení. V něm se Piráti s koaličními partnery před dvěma lety společně zavázali zreformovat parkování v Praze a vyřešit zbytný tranzit na Smetanově nábřeží, kde dochází ke zpožďování tramvají.
Koaliční partneři SPOLU a STAN mají návrh řešení obou problémů na stole, ale blokují je, ač jsou výslovně uvedeny v koaličním programovém prohlášení, pro které všichni jednomyslně hlasovali. V oblasti ekologie se Jana Komrsková, náměstkyně pro životní prostředí a klimatický plán, zaměřuje na rozvoj sběrných dvorů a rozvoj efektivnějšího sběru a třídění odpadu. Probíhá pilotní projekt dynamického svozu skla. Pokračuje výsadba milionu stromů. Finišuje 100milionová revitalizace parku na Vítkově a jsme zhruba v polovině rekonstrukce náměstí Jiřího z Poděbrad, která přinese lepší hospodaření s vodou i více klidu a zeleně. Proběhla také tolik potřebná výstavba nového moderního sídla Záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Jinonicích, která otevře v polovině dubna. Vysoutěžil se také zhotovitel komplexu Arktida v pražské zoologické zahradě, tam je odhadovaná cena 760 milionů korun.
Adam Zábranský, radní pro oblast majetku, posiluje veřejnou kontrolu městských společností a efektivitu městských smluv, což vede k výraznému zvýšení příjmů do městské kasy. Přesoutěžením starých nájemních smluv na lukrativní nebytové prostory v centru loni Praha vydělala o 55 milionů korun více.
Změna pravidel pro prodej městských pozemků také jen za prvních 14 měsíců vydělala 37 milionů korun navíc. Veřejnost má nyní lepší přístup k informacím o městských společnostech a jejich hospodaření. V oblasti inovací radní pro oblast ICT, Smart Cities, vědu, výzkum a inovace Daniel Mazur představil chytrý plánovač tras nové generace v aplikaci Lítačka, který umí plánovat nejvýhodnější cestu po městě a kombinovat různé způsoby dopravy od auta, přes sdílená kola, po MHD. Digitalizace městských služeb na Portálu Pražana pokračuje, stejně jako podpora inovačních akcí a programů. Letos otevře zrekonstruované Planetárium s nejmodernější promítací technologií na světě a bude pokračovat v přípravě pražského vědecko-technologického parku.
Na plné obrátky také pracují naše předsedkyně a předsedové výborů. Magdalena Valdmanová – v oblasti bydlení – ve spolupráci s Pražskou developerskou společností pracuje na možnostech navýšení bytů v bytovém fondu Prahy. Podílí se na zvýšení dostupnosti bydlení s akcentem na podporované profese, samoživitelky, samoživitele, sociálně potřebné a zdravotně znevýhodněné osoby. Jiří Brůžek – v oblasti výchovy a vzdělávání – se angažoval především v mapování tématu dostupnosti hygienických a menstruačních potřeb na školách a nastavení dalších kroků, které situaci celkově zlepší. Průběžně také řeší nedostatečnou kapacitu středních škol. Viktor Mahrik – v oblasti infrastruktury – aktivně hájil zájem hlavního města v pracovní skupině Nové Holešovice, kontroverzního společného podniku města a soukromých developerů. Mahrik monitoruje také agendu reklamního prostoru ve městě. Jaromír Beránek, předseda Výboru pro zahraniční vztahy a EU fondy, se podílel na přípravě pražské expozice v rámci prestižního veletrhu Smart City Expo World Congress v Barceloně, kde rovněž sám vystoupil v rámci dvou panelových diskusí jako odborník na městské inovace. Z pozice člena výkonného výboru prg.ai se také podílel na přípravě výzvy českým vládám k prioritizaci investic do výzkumu a implementace technologií na bázi umělé inteligence.
Praha je na cestě stát se modernějším a udržitelnějším městem, které je připraveno na budoucí výzvy.