Praha představuje týmy, které se probojovaly do finále soutěže o návrh Vltavské filharmonie
Hlavní město dnes zveřejnilo jména 15 architektonických týmů, které zpracují návrh budoucí podoby Vltavské filharmonie, jež má v následujícím desetiletí vzniknout v okolí metra Vltavská. Do mezinárodní architektonické soutěže již bylo k účasti vyzváno 5 renomovaných architektonických ateliérů. Celkem se tedy soutěže zúčastní 20 architektonických týmů z 11 zemí světa. Budova by měla být dokončena v roce 2031.
Institut plánování a rozvoje (IPR) společně s hlavním městem Prahou vyhlásil na konci srpna 2021 soutěž o novou podobu koncertního sálu. Do soutěže se přihlásilo celkem 115 týmů z 25 zemí.
„Velice nás potěšil tak velký zájem českých i mezinárodních ateliérů, který svědčí o prestiži projektu Vltavské filharmonie. Sešlo se opravdu mnoho kvalitních portfolií a nebylo lehké vybrat 15 finálních týmů. Jsem velmi rád, že se konečně můžeme oficiálně podělit o seznam jmen architektonických týmů, které nyní oslovíme k vypracování návrhu na novou filharmonii. Finální dvacítka z 11 zemí světa disponuje pracovními zkušenostmi nejen z veřejného, ale také soukromého sektoru, a nabízí kulturní i názorovou rozmanitost,“ uvedl předseda poroty Michal Sedláček.
Postupujícími týmy jsou ALA + OV-A, MVRDV, OFFICE KGDVS + Christ & Gantenbein, Mecanoo + CHYBIK+KRISTOF, Barozzi Veiga + Atelier M1, Sou Fujimoto Architects, Cobe + Lundgaard & Tranberg Architects, ŠÉPKA ARCHITEKTI + MANGADO Y ASOCIADOS, Foster + Partners, Bjarke Ingels Group, Henning Larsen Architects, Carrilho da Graça Arquitectos, JAJA Architects, Bevk Perovic Arhitekti a Petr Hájek Architekti. Vybraná studia doplní pětici účastníků, které Praha v srpnu k vypracování návrhů přímo vyzvala. Jedná se o mezinárodní architektonická studia ve složení Diller Scofidio + Renfro, Snøhetta, Ateliers Jean Nouvel, David Chipperfield Architects a SANAA. Na skicovném a cenách se mezi účastníky soutěže rozdělí 18 milionů korun.
„Architektonické soutěže by u veřejných budov měly být standardem. Jedině tak můžeme naše město citlivě doplnit moderní architekturou, která bude klást důraz na využití veřejného prostoru. V rozhodování poroty proto hrála významnou roli i práce uchazečů s touto oblastí. Chceme totiž, aby budova filharmonie a její okolí žilo i mimo samotná představení. Tedy aby byla nejen turistickým lákadlem, ale i místem kam rádi a často zajdou Pražané,“ uvedl primátor Prahy Zdeněk Hřib.
„Je důležité zdůraznit, že samotná soutěž je jen část přípravy projektu. Vedle soutěže projekt dál pokračuje dalšími pracemi, máme za sebou například průzkum vibrací na parcele či participaci s veřejností. A jakmile bude ustanovena nová vláda, jsme připraveni jednat se zástupci státu o jeho zapojení do projektu,“ komentuje první náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček.
Budova s odhadovanými náklady na její výstavbu ve výši cca 6 miliard Kč, bude disponovat několika sály se špičkovou akustikou a dokonalým prostorovým řešením odpovídajícím standardům 21. století. Zázemí zde naleznou oba významné pražské orchestry – Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK a Česká filharmonie, dále hudební oddělení Městské knihovny a další kreativní prostory, zkušebny, hudební učebny a podobně. Budova Vltavské filharmonie se stane zásadním impulsem rozvoje brownfieldu Bubny-Zátory.
„Vltavská je neutěšeným územím, které v následujících letech čeká velká proměna a výstavba filharmonie bude korunou této proměny. Předtím, než vznikne nová čtvrť Bubny-Zátory, podnikáme řadu kroků, které z Vltavské vytvoří místo přívětivé pro lidi už nyní. Právě teď proběhla proměna podchodů u Vltavské na místo pro každodenní sportování,“ říká starosta Prahy 7 a zastupitel hlavního města Jan Čižinský.
„Výstavba Vltavské filharmonie je projektem století a je radost vidět, že má výraznou podporu nejen napříč politickým spektrem, ale jak vyplývá ze sociologického šetření a našich participačních aktivit, tak se těší také podpoře u široké veřejnosti – jak u Pražanů, tak u pravidelných návštěvníků kulturních akcí,“ dodává ředitel IPR Praha Ondřej Boháč.
Finální architektonický návrh na podobu Vltavské filharmonie bude vybrán v dubnu 2022. Samotná stavba by měla začít v roce 2027 a dokončena by mohla být v roce 2031.
Odborná porota je složena z 11 členů. Kromě předsedy poroty Michala Sedláčka jsou jejími řádnými členy například Andreas Cukrowicz, autor vítězného návrhu koncertního sálu v Mnichově, nebo Tina Saaby, někdejší městská architektka Kodaně. Z českých zástupců je to pak mimo jiné mezinárodně ceněný český architekt Josef Pleskot, architekt a zároveň vedoucí projektového týmu Vltavské filharmonie Martin Krupauer, stávající ministr kultury Lubomír Zaorálek, primátor Prahy Zdeněk Hřib či starosta městské části Praha 7 Jan Čižinský.
Více informací o projektu, aktuality i výsledky participace najdete na webových stránkách www.vltavskafilharmonie.cz.