Pražská rada schválila východiska lepšího zveřejňování smluv

24. 06. 2015
Pražská rada schválila východiska lepšího zveřejňování smluv
Pražská rada schválila východiska lepšího zveřejňování smluv

Rada hlavního města Prahy na svém zasedání v úterý 23. června schválila východiska zveřejňování smluv v Praze. Tento dokument vychází z návrhu Pirátů, z prosince 2014 a pokud se východiska podaří uvést v život, bude se jednat o zásadní zlepšení procesu zveřejňování smluv v Praze.

Zveřejňování smluv by se nově mělo týkat městských organizací a společností s majetkovým podílem města. Smlouvy mají být zveřejňovány včetně metadat (dat o smlouvách - například výše plnění) tak, aby se v nich dalo vyhledávat a v neposlední řadě budou smlouvy s plněním nad jeden milion Kč po uzavření smluvních dodatků zveřejňovány i v úplném znění, aby bylo možné snadno zjistit, co smlouva aktuálně stanoví. Smlouvy budou nově zveřejňovány i v upravitelných formátech (například docx, rtf, odt), což umožní jejich druhotné využití (například v jiných městech) a usnadní analýzu smluv a vyhledávání ve smlouvách.

Adam Zábranský, zastupitel Pirátů ke schválenému usnesení říká: “Považuji to za vstřícné gesto rady. Koalice ukázala, že je ochotná realizovat protikorupční opatření, která má ve svém programovém prohlášení. Doufám, že se úřadu podaří splnit zadání Rady a Praha začne co nejdříve smlouvy zveřejňovat lépe.”

Jakub Michálek, předseda zastupitelského klubu Pirátů doplňuje: “Zatímco na celostátní úrovni se zákon o registru smluv dlouhodobě odkládá a zdržuje, v Praze usilujeme o jeho co nejrychlejší zprovoznění. Díky přijatému usnesení Rady je otevřená cesta ke zveřejňování smluv uzavřených nejen magistrátem, ale i městskými firmami, které hospodaří s miliardami korun.”

Usnesení Rady: http://zastupitelstvo.praha.eu/ina2014/tedusndetail.aspx?id=243611

Sdílení je aktem lásky
Kam dále?