Ondřej Profant na brněnském OpenAltu

12. 11. 2015
Tagy
Ondřej Profant na brněnském OpenAltu
Ondřej Profant na brněnském OpenAltu

Pražský zastupitel za Pirátskou stranu Ondřej Profant měl na brněnské konferenci OpenAlt hned dvě přednášky. V první představil spolek Otevřená města, který slouží jako platforma jednotlivým městům a městským částem ke sdílení zkušeností a odpovědí na řešení problematiky ICT. Otevřená města spoluzakladají obce Brno, Brno-střed, Praha 5, Praha 6, Praha 7, Mariánské lázně, Černošice, Psáry a další. Více se můžete dozvědět v prezentaci.

V druhé své přednášce mluvil o tom, jak na pražském magistrátu lze či nelze nasadit open source (popř. moderní technologie obecně). V první části přednášky mluvil o prvním pohledu po příchodu na magistrát. Tedy o všudypřítomném stavu, kdy dodavatelé softwaru mají Prahu v hrsti (stav proprietárního uzamčení neboli vendor lock-in); dále mluvil i o předražených technologiich, špatném rozdělení kompetencí a dalších aspektech, které Prahu v této oblasti zcela dusí. Občas až katastrofický pohled v druhé části vystřídaly dva povedené projekty na kterých se pražští Piráti podíleli ₋ Teze digitální strategie a celopražská opendata.

Kromě toho nabídla dvoudenní tradiční brněnská konference i mnoho jiných bodů, například problematiku tvorby právních norem a fungování práva v otevřeném softwaru, open source v e-learningu, ale třeba i pečení kváskového chleba. Rovněž zde bylo i několik přednášek a workshopů na téma Open Street Maps, tedy otevřených map, do kterých může každý přispívat, ať už prostřednictvím vestavěného editoru, nebo vlastních dat z GPS loggeru.

Sdílení je aktem lásky
Kam dále?