Mariánský sloup nebude financován z pražského rozpočtu

18. 05. 2015
Tagy
Mariánský sloup nebude financován z pražského rozpočtu
Mariánský sloup nebude financován z pražského rozpočtu

Zastupitelský klub Pirátů se 18. května jednomyslně usnesl, že nesouhlasí se stavbou Mariánského sloupu. Vládnoucí koalice ANO + ČSSD + Trojkoalice, kde stavbu prosazuje radní pro kulturu Jan Wolf, měla vypsat zakázku za 190 000 Kč na „Revitalizaci Staroměstského náměstí“ pro Mariánský sloup. Piráti mají za to, že stavba, která budí náboženské kontroverze, by neměla být financovaná z městské kasy a že na místo vůbec nepatří.

„Stavět na Staroměstském náměstí katolický falus, který byl svržen při založení republiky, je zcela zvrhlé. Radní Wolf z KDU-ČSL by neměl své církvi stavět monument uprostřed města. Staroměstské náměstí je národním symbolem, kde Habsburci s podporou katolické církve popravovali příslušníky jiných církví a šiřitele vzdělanosti. Mariánský sloup chce koalice postavit několik metrů od jejich křížů. Nepodpoříme zde ani Mariánský sloup, ani islámský minaret, který by zde prosazoval některý z příštích radních islámského vyznání. Chceme jednoznačně deklarovat, že Piráti podporují plnou sekularizaci a nezávislost státu a města na círvi,“ uvádí Jakub Michálek.

Pražská koalice zde prosazuje stavbu pomníku a posílá na ni peníze Pražanů, ačkoliv s ní většina Pražanů nesouhlasí. Nedivili bychom se tedy, kdyby byl katolický symbol stejně jako v roce 1918 občany svržen.


Aktualizováno 20. května 2015: Rada hlavního města Prahy dne 19. května 2015 hlasovala o návrhu radního Wolfa zaplatit archeologický výzkum pro stavbu katolického pomínku z pražské kasy. Návrh podpořili pouze 2 radní a nebyl schválen. Piráti oceňují v této věci zejména postoj náměstků Dolínka a Stropnického.

Sdílení je aktem lásky
Kam dále?
Navrhni úpravu